head

Umělé oplodnění a jeho nástrahy - Může způsobovat vysoký krevní tlak?

Umělé oplodnění může mít pozdější vliv na zdraví dítěte
Umělé oplodnění může mít pozdější vliv na zdraví dítěte
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dítě

Děti, které přišly na svět po umělém oplodnění, mají o něco vyšší krevní tlak, jako je běžný průměr - tvrdí studie z Univerzitní nemocnice v Bernu.

První dítě ze zkumavky - Louise Brown - se narodilo v roce 1978. Umělé oplodnění počínaje tímto úspěchem otevřelo cestu možnostem zakládání rodiny pro mnohé bezdětné páry. Výzkumy na zvířatech a vyšetření na lidech však poukazují na to, že tento způsob početí může mít vliv na další zdraví dítěte. Věda však disponuje pouze minimálními informacemi o dlouhodobém vytváření rizikových faktorů.

Narůstá riziko vzniku infarktu myokardu a onemocnění srdce

Podle výsledků výzkumu je riziko vzniku vysokého krevního tlaku u dětí, které přišly na svět po umělém oplodnění (IVF), v období puberty vyšší.

Emrush Rexhaj spolu s vědeckými kolegy vyšetřili 54 zdravých, v průměru 16 - ročních mladých lidí, kteří byli početí umělým oplodněním. Pro srovnání vytvořili i tzv. kontrolní skupinu, do které zařadili 43 vrstevníků, počatých přirozenou cestou.

Podle zprávy, publikované v odborném časopise Journal of the American College of Cardiology, byl průměrný krevní tlak ve skupině IVF vyšší, než v kontrolní skupině: 119/71 mmHg oproti 115/69 mmHg. Rozdíl se zdá být sice malý, avšak i malá odchylka může mít účinek na riziko vzniku infarktu myokardu a onemocnění srdce.

Mezi členy skupiny IVF mělo 8 účastníků vysoký krevní tlak (130/80 mmHg), v kontrolované skupině se vyskytl vysoký krevní tlak pouze u jednoho respondenta.

Zpozorovali příznaky předčasného stárnutí cév.

Před několika lety vědci zkoumali tutéž skupinu dětí (tehdy ve věku okolo 11 let), a výsledky porovnali s výsledky tehdejších vrstevníků, kteří byli početí přirozenou cestou. Znaky předčasného stárnutí bylo možné zpozorovat už tehdy u dětí skupiny IVF, i přesto, že rozdíly v krevním tlaku ještě nebyly znatelné - vyzvedl Emrush Rexhaj.

Jelikož však tento výzkum probíhal za účasti relativně nízkého počtu účastníků, navíc všechny děti skupiny IVF byla počata pomocí stejného střediska, výsledky výzkumu je třeba brát s rezervou - zdůraznil odborný časopis.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.