head

Vitamíny pro děti: jak je získat z přírodních zdrojů?

Vitamíny pro děti: který jako pomáhá?
Vitamíny pro děti: který jako pomáhá?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Dítě

Když se to tak vezme, jsou kvalitní vitamíny pro děti důležitější, jak pro dospělé, protože jsou nepostradatelné pro jejich duševní a fyzický rozvoj. Až natolik, že již v prenatálním období je třeba zajistit přísun vitamínů. Právě proto jsme pro Vás sesbírali informace o tom, které vitamíny na co slouží a jak je získat.

Organismus dítěte se neustále vyvíjí. Vlivem nedostatečného příjmu vitaminů z nich pravděpodobně nevyrostou zdraví dospělí jedinci, stejně je velká pravděpodobnost i na to, že budou trpět různými onemocněními hlavně ti, kteří trpěli nedostatkem vitamínů.

Takto je to už i v prenatálním období, proto je důležité, aby se nastávající maminky zdravě a vyváženě stravovali.

Červené ovoce na výsluní

Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce a zelenina. Toto je však občas problém, protože mnoho dětí ovoce a zeleninu odmítá, jsou vybíravé a nejsou ochotné je konzumovat jen proto, že jsou zdravé.

Podle výzkumů, děti více zaujmou jídla syté červené a žluté barvy, například jahody, banány, meruňky, či jablka. Naproti tomu jejich vysloveně "odpuzují" sytě zelené, přitom právě tyto mají vysoký obsah vitamínů. Abychom tyto rozpory překlenuli, na jedné straně se pokusme co se jen dá nahradit jinými potravinami, resp. podle možnosti zelené rostliny zpracujme.

Vitamíny pro děti: které jsou nejdůležitější?

Vitamin A (retinol): Tento vitamín prospívá zdraví a správnému vývoji pokožky a očí. Obsahují ho hlavně jídla živočišného původu, nebo ty rostliny, které obsahují i ​​karotinoidy. Nakolik je tento vitamin rozpustný v tucích, jeho zužitkování ve velkém závisí na obsahu mastných kyselin, resp. vitamínů D-, PP- a B9 v přijaté potravě. Další z jeho vlastností je, že posiluje chrup, kosti, imunitní systém, přispívá k produkci jednotlivých hormonů. Jeho nedostatek má za následek po jistém čase nedostatečnou činnost nadledvinek. Vitamín A se nachází ve špenátu, brokolici, v dýni na pečení, meruňkách, jakož i v sladkých bramborách, v rybách, másle, v některých druzích sýra a ve vaječném žloutku.

Vitamín D: Pomáhá při vstřebávání vápníku a fosfátů, proto je nepostradatelný pro ideální rozvoj kostí, zároveň podporuje činnost ledvin. V podstatě známe nejen jeden druh vitamínu D, avšak účinky ostatních druhů jsou v základě stejné. Vitamin D3 je v malém množství přítomen v potravinách, naopak pro tvorbu vitamínu D2 jsou potřeba sluneční paprsky.

Proto je velmi důležité, aby dítě strávilo několik hodin denně na slunci, na to je však třeba dohlížet, aby to nebylo mezi 11 -15.00 hodinou, protože v tomto časovém intervalu je škodlivé UV záření nejsilnější. Následkem nedostatečného množství vitaminů mohou slábnout kosti a klouby, mohou se projevit poruchy trávení, problémy s pokožkou, a slábne i fyzická a duševní výkonnost.

Vitamin E: Je vynikajícím antioxidantem, proto je velmi důležitý pro děti. Podporuje činnost imunitního systému. Spolu s vitamínem C je mimořádně účinný, protože vzájemně posilují své prospěšné vlastnosti, bojují proti volným radikálům, způsobujícím různá onemocnění. Hlavním zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje, významné množství obsahují i ​​olivy, arašídy a slunečnicový olej, ale i pšeničná tráva obsahuje tento vitamín v nemalém množství. Je citlivý na teplotu, proto zmrazením, či tepelnou úpravou značně ztrácí na účinku na zdraví. Jeho nedostatek může způsobovat únavu, poruchy koncentrace, problémy s chrupem, kostmi a klouby, jakož i nevolnost a agresivitu. V případě kojenců se mohou projevit bezdůvodné otoky a chudokrevnost.

Vitamín K: Podporuje růst a zdraví kostí, podporuje srážlivost krve, přispívá ke zdraví střevní flóry, následně i ke správnému fungování imunitního systému a metabolismu. Nedostatek vitaminu K může způsobit snížení hladiny žluče, proto se může stát, že proces trávení bude spojen s bolestmi. U kojenců může vyvolat náchylnost na hemofilii. Vitamín K ve větším množství obsahuje špenát, brokolice, hlávkový salát a růžičková kapusta, v menším množství zas obiloviny, mléčné výrobky, maso a ovoce.

Vitamin C (kyselina askorbová): Jeden z nejznámějších a nejdůležitějších vitamínů, který lidský organizmus nedokáže vyprodukovat. Je rozpustný ve vodě, denně ho třeba doplňovat, nakolik se průběžně vylučuje z organismu ven močí. Mezi vitamínů je snad nejúčinnějším antioxidantem, posiluje imunitní systém, může pomáhat při předcházení sezonálnych onemocnění. Tento vitamín je pro děti nepostradatelný už jen proto, že malé děti ještě nedokážou udržovat osobní hygienu dokonale a jsou tak snadným terčem pro různé infekce. Vitamín C podporuje vstřebávání železa, může přispět k prevenci při chudokrevnosti, může být účinný při častém nechutenství u dětí. Je výborným detoxikantom, upravuje činnost ledvin a chrání cévní systém. Ve velkém množství ho obsahuje acerola a šipky, pokud jejich dítě konzumuje, určitě ho nepostihne nedostatek tohoto vitamínu. Prvními příznaky nedostatku mohou být únava, bolesti kostí a kloubů, později problémy vyplývající z oslabení imunitního systému. Stejně dobrým zdrojem vitamínu C jsou pomeranče, citrony, jahody, maliny a žlutý meloun (můžeme z nich připravit osvěžující nápoj, oslazený trochou medu), petržel, listy máty, rozmarýn a paprika nebo rajčata.

Vitamín B: Zde je situace poněkud komplikovanější, protože existuje několik druhů vitamínu B. Podle studií největší škody může způsobit nedostatek vitamínů B1-, B6- a B12. Vitamíny skupiny B hrají důležitou roli při správném vývoji nervového systému a mozku, a jejich zdraví. Chrání a posilují sliznici, podporují činnost jater, trávení, produkci energie a rozmnožování červených krvinek. Nedostatek vitaminu B12 může stěžovat vstřebávání železa, může souviset s chudokrevností, brněním končetin v dětství. Obecně účinkem nedostatku vitaminu B slábne imunitní systém, narušuje se metabolismus, klesá hladina energie.

Vitamín B (bez potřeby úplnosti) se nachází v zelenolisté zelenině, v pivních kvasinkách, v rybách a luštěninách - hlavně v hrášku - a v mléčných produktech.

Mohou pomoci výživové doplňky?

Odpověď na tuto otázku je jednoznačně ano, ale jen tehdy, pokud se jedná o kvalitní produkt. Abychom si byli jisti, prostudujme si odborné stránky, jakož i stránky s notářsky ověřenými referencemi. Z nich se z první ruky dozvíme hodnotné informace o tom, který vitamínový přípravek je pro děti nejlepší.

Nezapomínejte!

I přesto, že výše uvedené vitamíny jsou nepostradatelné pro organismus ve vývoji, potřebné jsou i ty druhy, které jsme dnes nejmenovali. Podstatou je, abychom je dávkovali pravidelně a v optimálním poměru. Toho základem je zdravá, pestrá a vyrovnaná strava, jakož i zachování zdraví střevní flóry, kterou můžeme udržovat přijímáním probiotik a prebiotik.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2083301/

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.