head

Příčiny zápachu z úst: možné zdravotní příčiny nepříjemného dechu

Příčiny zápachu z úst: na jaké problémy nás upozorňuje?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Nepříjemný zápach z úst

Nepříjemný dech může mít několik příčin: trávicí problémy, nezdravý způsob života, alergie na potraviny, zánět vedlejších nosních dutin, zánět dásní nebo i pokažené zuby, to vše může být důvodem zápachu z úst.

Možné příčiny zápachu z úst

Zápach z úst může být způsoben nejenom kvůli problémům v ústní dutině. Nevhodná strava nebo různá zánětlivá onemocnění mohou být stejně tak příčinou vzniku nepříjemného dechu, jako i pokažený zub.

V ústní dutině pracují bakterie, které používají kyslík k tomu, aby zabránily rozmnožení bakterií, které způsobují hnilobné procesy. K rovnováze flóry v ústní dutině jsou potřebné oba dva druhy bakterií, ale v případě, že pro bakterie, které způsobují hnilobné procesy vytvoříme vhodné prostředí, dostanou se do převahy a mohou způsobovat vznik zápachu z úst.

Kyselinotvorné potraviny, strava s obsahem bílkovin, kofein, kouření, alkohol a některé druhy léků mohou narušit rovnováhu bakteriálního složení trávicí soustavy, čímž mohou ve značné míře přispět k rozmnožení hnilobných bakterií, k vzniku trávicích problémů a zápachu z úst.  V těchto případech nebude pravděpodobně léčba ústní dutiny a hltanu účinným řešením na odstranění zápachu z úst.

Co můžeme udělat proti zápachu z úst?

K tomu, abychom mohli přesně zjistit důvody zápachu z úst, je třeba navštívit svého zubního lékaře a ujistit se, že máme zuby i dásně zdravé! V mnoha případech se dá zápach vhodným stomatologickým ošetřením odstranit.

Pokud se však příčina zápachu úst neskrývá v ústní dutině, měli bychom vědět, že intolerance na některé potraviny, například nesnášenlivost laktózy, může být také jednou z příčin. Nesnášenlivost laktózy může být doprovázena i různými jinými příznaky, jako jsou například nadýmání  a bolest žaludku po konzumaci potravin, které obsahují laktózu. Během lékařského vyšetření bychom se měli zaměřit na trávicí problémy, které mohou také způsobovat zápach z úst. Pokud jsme uvedené důvody vyloučili a nemáme ani zánět vedlejších nosních dutin, měli bychom se zamyslet nad svými stravovacími návyky! Nedovolme, aby se naše ústa vysušila, dbejme na pravidelnou tvorbu slin, k čemu je třeba, abychom jedli několikrát denně menší porce, upřednostněte zeleninu zelené barvy, která kvůli velkému množství chlorofylu osvěží naše ústa: dokonalým řešením může být brokolice, špenát, celer a petržel. Pokud jsme  milovníky masa, měli bychom snížit příjem bílkovin živočišného původu a potravin, které mají kyselinotvorný účinek, pro udržení rovnováhy si vyberme alkalizující detoxikační program, které mohou mít příznivý vliv i na naše trávení!


Dbejme na dostatečný pitný režim v podobě čisté vody a zeleného čaje. Do vody si můžeme přidat několik kapek citronové šťávy, která díky tvorbě slin, dezinfekčním účinkům a velkému množství vitaminu C, pomáhá účinně bojovat proti zápachu z úst.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.