head

Sladidla: šokující pravda o sladkých jedech

Sladidla: proč jsou nebezpečná?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Odborné články dietetičky

Sladidla jsou celosvětové oblíbená, ale bylo by chybou si myslet, že jejich konzumací bychom se mohli zbavit přebytečných kilogramů. Jejich umělé formy skutečně neobsahují extra kalorie, ale nacházejí se mezi nimi i takové, které podobně jako přídavné látky, způsobují pocit silného hladu, a právě proto se přidávají za účelem zvyšování chuti i prasatům. 

Vyznat se ve světě sladidel není vůbec jednoduché, existují totiž jejich přirozené i umělé formy. Mnoho lidí si není celkem jistých, zda je použití sladidla ochrání před nadváhou, a už vůbec nevědí, že z nich budou mít dokonce ještě větší hlad.

Podvod

Většina lidí miluje sladké chutě, protože cukr stimuluje tvorbu dopaminu a serotoninu v mozku, a proto jeho konzumace způsobuje dočasné pocity štěstí a kromě toho samozřejmě i přibírání. Proto mnozí sáhnou po sladidlech, protože si myslí, že tím zabijí dvě mouchy jednou ranou - jedí něco sladkého a přece se nemusí obávat nadváhy. Sladidla však v první řadě neslouží tomuto cíli. Byla vyvinuta pro osoby trpící cukrovkou. Mimochodem, sacharin se přimíchává do stravy pro prasata, protože zvyšuje apetit. Tuto vlastnost si zachovává i u lidí, tak ať se nikdo nediví, že bude po jeho konzumaci, která vede k zvýšenému příjmu kalorií, cítit vlčí hlad.

Sladké jedy

Nejrozšířenější syntetická sladidla jsou cyklamát, sacharin a aspartam. Sladící účinky aspartamu dosahují dvousetnásobek krystalového cukru a sladící účinek sacharinu až pětisetnásobek. Xylitol se stal oblíbeným jako přirozené sladidlo, ale ve skutečnosti už dnes  zdaleka není extrahován z březové kůry, ale spíše je vyráběn chemicky a to s použitím kukuřice, přičemž je používán i etanol a niklový aluminiový prášek. Cyklamát, jehož část změní bakterie, které se nacházejí v žaludku na cyklohexamin, je často přidáván do sycených osvěžujících nápojů. Na základě některých pokusů na zvířatech se považuje právě tato látka za odpovědnou za vznik různých nádorových onemocnění. 

Vyberme si raději pravá

Mezi přirozená sladidla patří med nebo ovocný cukr, doporučuje se i agáve, ale dobrým výběrem je i stévie, která je extrahována z listů rostliny Stevia rebaudiana. Její výhodou je, že je třistakrát sladší než cukr, v podstatě neobsahuje kalorie, takže si ji bez obav můžeme přidat i do dietního jídelníčku. Inulin, který obsahuje 160 kalorií na 100 gramů, má dvakrát takové sladící účinky než cukr a disponuje více zdraví prospěšnými vlastnostmi. Mezi nimi můžeme zdůraznit příznivý vliv na trávicí soustavu. Inulin, nacházející se v kořeni omana pravého, čekanky a v slunečnici hlíznaté, navíc pomáhá udržovat rovnováhu střevní flóry.

Stále více fanoušků má erithritol, který nezvyšuje hladinu krevního cukru a inzulinu, má nulový glykemický index a v neposlední řadě obsahuje pouze 0,2 kalorií na gram. Má 60-80 krát vyšší sladivost než bílý cukr, příjemnou chuť a je vyráběn z kukuřičného nebo pšeničného škrobu.

Zdroj:

Gabriel Tóth, výzkumník výživy – Zóna bez éčka Class FM

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.