head

Cizrna, starodávný poklad Mezopotámie

Cizrna: jak podporuje naše zdraví?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Ploché břicho

Cizrna, která pochází z oblasti Blízkého východu, je oblíbenou zeleninou kuchyně mnoha národů. Už i ve starodávné Mezopotámii a Egyptě ji s oblibou konzumovali, nejenom pro její chuť, ale s touto zeleninou se vyplatí seznámit i pro její vliv na naše zdraví!

Cizrna je jednou z nejoblíbenějších surovin v kuchyni Italů, Řeků, Indů, Arabů i Španělů. Tato zelenina je však zajímavá a hodnotná i kvůli zdraví prospěšným vlastnostem. Podívejme se, jaký účinek má cizrna na náš organismus!

Zdroj vitaminů

Cizrna je nejenom chutná, ale obsahuje i velké množství vitaminů a minerálních látek, a proto je dokonalým zdrojem energie. Obsahuje vitaminy A, B, C a K, zinek, draslík, vápník a hořčík, ale můžeme s ní doplnit i zásoby manganu, selenu a také železa.

Je zdravá

Protože má cizrna nízký obsah sodíku, ale je bohatá na vlákniny, mohou ji bez obav konzumovat i osoby, které mají problémy s vysokým krevním tlakem. Zvýšený příjem sodíku může uškodit našemu srdci a cévnímu systému, a proto se snažme nepřehánět solení a raději se kromě soli seznamme i s jiným kořením!

Detoxikuje

Cizrna s vysokým obsahem selenu je dokonalým detoxikantem. Díky silnému čisticímu účinku skvěle chrání játra a účinně zbaví náš organismus od karcinogenních látek. I během detoxikační kúry  si můžeme náš jídelníček bez obav obohatit o cizrnu!

Posiluje kosti

Velké množství vápníku, fosfátu a vitaminu K v cizrně může přispět k udržení a k získání správné hustoty kostí. Pro udržení silných kostí se vyplatí seznámit se s cizrnou, ale stejně tak je důležité i to, aby se s touto zeleninou seznámili i starší členové rodiny a naše děti.

Zlepšuje látkovou výměnu

Pokud máme problémy s vyprazdňováním a máme zácpu, řešení nám může poskytnout cizrna! Díky velkému množství vlákniny přinutí nahromaděné usazeniny k vylučování, a proto může udělat dobře našemu trávení a zároveň pomoci i při dosažení vytouženého plochého břicha.

Pro diabetiky

Pro zdravé fungování organismu je vláknina nezbytná. Příjem vlákniny má vliv i na metabolismus cukrů, a proto může být uvolnění místa v jídelníčku pro cizrnu užitečné i pro diabetiky.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.