head

Alergie na arašídy: může pomoci probiotikum!

Alergie na arašídy: může pomoci probiotikum
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Vyrážky, těžké dýchání, dušení, to je pouze několik příznaků alergie na arašídy, která může končit i smrtí. V současnosti se však přišlo na to, že jeden probiotický produkt může při tomto onemocnění pomoci a přinést úlevu více než 10 milionům lidí, kteří tímto onemocněním trpí.

Alergie na arašídy ztrpčuje život mnoha lidem. Je důležité, aby se při nákupu důkladně podívali na všechny potraviny, obsahující potravinové přísady, ať už se jedná o mléčné produkty, sladkosti, pamlsky nebo pečivo. Na těchto produktech je výrobce povinen upozornit na to, že produkt může obsahovat stopy arašídů nebo jiných skořápkových plodů, resp. že byl produkt vyroben na místě, kde se zpracovávají i arašídy. Člověk s alergií na arašídy, by měl být obezřetný i v restauracích, protože v některých jídlech, kde by na to člověk podle názvu ani nepomyslel, mohou být přítomny arašídy, resp. arašídové máslo, a proto je důležité se informovat už při objednávání jídla.

Může být i smrtelná

Alergie na arašídy se po mnohá desetiletí léčila jenom prevencí a symptomaticky, protože se tradovalo, že jinak to ani nelze. Tato léčba je však schopna příznaky alergických reakcí pouze zmírňovat, resp. pomáhat zabránit anafylaktickému šoku s často smrtelnými následky a hrozivými příznaky. Tento životu nebezpečný stav se projevuje silnými reakcemi pokožky, resp. značným otokem tkáně kolem očí, úst a jazyka, respektive i hrdla, následkem čeho se zkomplikuje dýchání. Tyto příznaky mohou být doprovázeny rychlým a slabým pulzem, záchvatem paniky, závratí, nutkáním na zvracení, mdlobami, resp. kolapsem oběhového systému a zástavou dýchání.

Existuje řešení

Dlouho převládalo mínění, že neexistuje žádná terapie proti alergii na arašídy. V současnosti však došlo ke zjištění, že existuje přípravek, který znamená značný pokrok v léčbě alergie na arašídy, resp. v jejím předcházení. Jedná se o speciální směs, jejíž účinky testovali australští vědci ve Výzkumném institutu dětí v Murdochu (Murdoch Children’s Research Institute). Dětem, alergickým na arašídy, podávali po dobu 18 měsíců arašídové bílkoviny a probiotickou bakterii Lactobacillus rhamnosus. Na konci aplikované terapie 82 % testovaných mohlo konzumovat arašídy bez nástupu alergické reakce. Tyto výsledky jsou potěšující zejména proto, že 70 % dětí tolerovalo arašídy i o 4 roky později a lze předpokládat, že tato tolerance bude nadále přetrvávat, což znamená zlom v léčbě potravinových alergií.

Zdroje:

http://www.bbc.com/news/health-40960754

https://www.mcri.edu.au/news/research-trial-shows-evidence-cure-may-be-possible-peanut-allergy

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.