head

Čaj z kombuchy - zdravý, má vedlejší účinky?

Čaj z kombuchy: jaké má účinky na zdraví?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Čaj z kombuchy je zdravý, má vedlejší účinky, ale co je vlastně kombucha? Vydali jsme se po stopách tohoto syceného fermentovaného nápoje.

Kvašené jídla se v poslední době těší velké oblíbenosti, tento narůstající zájem se připisuje částečně jejich pozitivním účinkem na zdraví střevní flóry. Takový je i čaj z kombuchy. Tento mírně sycený a jemně nakyslý nápoj může být alternativou zpracovaných sycených nápojů, které obsahují často cukr nebo umělá sladidla. Je čaj opravdu dobrý pro každého? Prozkoumali jsme podrobně pozitiva a vedlejší účinky tohoto nápoje.

Co je čaj z kombuchy?

Čaj z kombuchy je vlastně společenství kvasinkových hub a bakterií. Kyselina octová, díky které má nápoj nakyslou chuť, zabraňuje premnožení škodlivých bakterií, ale obsahuje také kyselinu sladovou, která hraje svou roli v procesu detoxikace organismu. Čaj se připravuje ze slazeného čaje a houby kombucha.

Jak si připravit čaj z kombuchy?

Na přípravu potřebujeme jen kousek houby kombucha, černý nebo zelený čaj a cukr. Vodu nechme sevřít, přidejme do ní čaj, později i cukr. Po vychladnutí vše prelejme do důkladně umyté zavařací láhve a přidejme houbu kombucha. Láhev prikryme gázou a uskladníme na teplém místě. Samotné kvašení trvá přibližně 10 dní.

Je čaj z kombuchy zdrojem probiotik?

Kvašené jídla, jako jogurty, kysané zelí a kefír, obsahují živé mikroorganismy. Jelikož i čaj z kombuchy vzniká v podstatě fermentací, obsahuje množství probiotických bakterií. Avšak dosud nebyla vypracována žádná studie, potvrzující dostačující obsah příznivých bakterií v kombuche a její účinnost jako probiotikum.

Je čaj z kombuchy bohatý na antioxidanty?

Antioxidanty jsou látky, které ochraňují organismus před oxidativním poškozením způsobeným volnými radikály, takže dietou, bohatou na antioxidanty je možné minimalizovat účinek volných radikálů. Čaj sloužící jako základ nápoje z kombuchy, obzvláště zelený čaj, je opravdu bohatý na antioxidační polyfenoly. Doba fermentace má vliv na antioxidační vlastnosti kombuchy.

Obsahuje kombucha vitamíny a minerální látky?

Kombucha obsahuje malé množství vitaminů a minerálních látek, mezi jinými vitamín C, B1, B6 a vitamín B12, které vznikají během rozkladu cukru.

Pomáhá kombucha při hubnutí a upravuje stav střev?

I přesto, že kombucha má příznivý vliv na trávení, snižování hmotnosti, zdraví kostí a zánětlivá onemocnění, na tato tvrzení nejsou k dispozici klinické důkazy. Mnoho těchto tvrzení jsou anekdotického charakteru, nebo pochází z pokusů na zvířatech. Není dostatečně prokázáno, že probiotika obsažené v kombuche jsou schopny přežít v kyselinovém prostředí žaludku a následně ovlivňovat zdraví.

Má čaj z kombuchy vedlejší účinky?

Kombuchu zařazují mezi funkcionální potraviny (jsou to potraviny s vlastnostmi na předcházení nemoci, na ochranu zdraví). Můžeme ji klidně konzumovat jako součást pestré a vyrovnané stravy. Její konzumace se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, nebo těm, kterým imunitní systém nepracuje přiměřeně. Přehnaná konzumace kombuchy může mít nežádoucí účinky, jako například bolesti žaludku, závratě a nevolnost. Dříve, než začneme s konzumací čaje z kombuchy, prekonzultujme to se svým lékařem.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.