head

Chronická vyčerpanost - pomohou probiotika

Chronická vyčerpanost - můžete se jí zbavit probiotiky
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

To už víme dlouho, že probiotika posilují imunitní systém, ale o tom, že podporují růst výkonnosti sportovců, probíhají výzkumy jen teď. A přestože výzkumy se nezaměřují přesně na toto, mohou poskytnout odpověď, zda probiotika pomáhají v zdolání chronické vyčerpanosti.

Výzkumníci Exercise Physiology Laboratories a Psychology Department jsou zvědaví na to, jaký účinek má konzumace nápojů s probiotickým obsahem na sportovce při náročném tréninku.

Testují sportovců

Stále častěji se dostává do popředí výzkumníků, jaké pozitiva nese se sebou konzumace probiotických přípravků u fyzicky aktivních lidí. Odborná literatura má jisté mezery ohledně tohoto tématu, doplnění této mezery si dal za úkol výzkum, probíhající na Státní univerzitě v Kentu. "Prvotním cílem tohoto projektu je zjistit, jak ovlivňuje tělesný pohyb s vysokým tepelným zatížením psychický stav a fyzickou výkonnost za konzumace probiotických nápojů a bez ní" - vyjádřil se Adam Jajtner, docent sportovní psychologie na Státní univerzitě v Kentu, který provádí tento výzkum ve spolupráci s Ellen Glickmannovou, profesorkou na katedře zdravotních věd. Oba odborníci testují cyklisty ve svém výzkumném laboratoři.

Povzbudivé výsledky

Španělský výzkumníci po vyhodnocení 28 před časem zveřejněných studií dospěli k závěru, že složené uhlohydráty, sloužící jako výživa probiotických bakterií, po strávení poskytují energii. Díky tomu podporují výkonnost tím, že rovnoměrně udržují hladinu cukru v krvi. V souvislosti s použitím probiotických kmenů, zajímá výzkumníků ze Státní univerzity v Kentu i to, jak se vyvíjí produktivita, výkonnost a úsilí síly v době tepelného zatížení, respektive po něm. V neposlední řadě by chtěli dostat odpověď na otázku, jak se během změn teploty mění fyzické a kognitivní funkce.

Nepostradatelné probiotika

Nakolik probiotické bakterie střevní flóry přispívají ke vstřebávání vápníku, železa a hořčíku, v případě narušení střevní flóry se tyto živiny nedostanou do organismu v potřebném množství. V případě nedostatku železa se může vyvinout chronická vyčerpanost, nedostatek hořčíku způsobuje bolesti hlavy, svalové křeče, nechutenství. Pokud nastane narušení střevní flóry, zbytečně bojujeme proti chronické vyčerpanosti doplněním živin, vitamíny a minerální látky se vstřebávají pouze v malém množství, nebo vůbec.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.