head

Co jsou to symbiotika? Probiotika a prebiotika v jednom

Symbiotika pro udržení zdraví | Jsou lepší než probiotika?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Jste bez nálady, nemáte žádnou energii a a jste náchylní na různé infekce? Je možné, že Vaše střevní flóra nefunguje správně. V tomto případě je na Vaše problémy dokonalým řešením užívání  symbiotik, která obsahují zároveň  probiotika i prebiotika.

V souvislosti s ochranou zdraví stále častěji slýcháváme o funkci  probiotik, avšak reklamy většinou zapomenou uvést, že tyto dobré střevní bakterie potřebují potravu, tedy prebiotika. Bez nich se probiotika zbytečně dostanou do našeho organismu, nebudou se správně rozmnožovat, a proto ani jejich účinek nebude dostatečný.

Co jsou to probiotika?

Pokud to všechno chceme v rychlosti shrnout, probiotika jsou - prebiotické bakterie, které jsou nejdůležitější stavební složkou flóry tlustého střeva. Podílí se na tvorbě některých trávicich enzymů, podporují látkovou výměnu, pomáhají odstranit trávicí problémy, průjem a zácpu a chrání zdraví střevního traktu. Neutralizují část toxických látek, brání rozmnožování patogenních mikroorganismů a snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Probiotika se kromě toho podílejí i na tvorbě kyseliny máslové, vitaminu K a také vitaminu B7 a  vitaminu B12, které přispívají k zachování zdraví sliznice střeva. Nezapomeňme ani na jejich vliv na posilování imunitního systému, protože 70 % buněk imunitního systému se nachází v tlustém střevu, které je zároveň životním prostorem střevní flóry. Náš imunitní systém funguje správně tehdy, pokud je v střevní flóře co největší množství probiotických bakterií.

Potravinami je možné nejsnadněji doplnit kmeny bakterií laktobacillus a bifidus. Na probiotika jsou bohaté kvašené mléčné výrobky (sýry, jogurty atd.), kyselé zelí, kvašené okurky, polévky miso (fermentovaná pasta).

Bez prebiotik je účinek slabší

K tomu, aby se mohly uplatnit blahodárné  účinky probiotik, musí v střevním traktu zůstat na živu, k čemu potřebují prebiotika. Tyto přirozené látky (zejména vlákninu) organismus, ale ani škodlivé mikroorganismy nedokážou nebo dokážou pouze v malém množství zužitkovat, a proto pro dobré střevní bakterie slouží jako prvořadá potrava. V zájmu toho, aby se probiotické bakterie rozmnožovaly a aby se do střevní flóry dostaly ve značném množství, je příjem prebiotik nezbytný.

Nejznámější vlákninou s prebiotickým účinkem je inulin, pektin, fruktooligosacharidy (ty jsou obzvláště důležité), oligosacharidy glukózy, beta glukan, ale prebiotikum je i laktóza v mléku.

Kvůli tomuto jsou lepším řešením symbiotika

Samozřejmě, můžeme udělat i to, že se o doplnění probiotik a prebiotik postaráme zvlášť, co však není snadný úkol. Je třeba vědět, že střevní flóra každého člověka je jiná, tak, jako otisk prstu, avšak nejčastějších 10-15 kmenů bakterií se nachází v každém z nás. Musíme se tedy snažit o to, abychom je do organismu doplnili. Symbiotika dokážou přesně toto: nachází se v nich nejdůležitější probiotika i prebiotika, v podstatě je to jejich dokonalá směs. Jako všechny ostatní doplňky výživy a doplňky stravy, i symbiotika mohou být různá. Vždy si vyberme produkt, jehož kvalita je ověřená a obsahuje nejvíce kmenů probiotických bakterií.

Kdy je máme užívat?

Nejdůležitějším poznatkem je, že užívání symbiotik není ničím ohraničeno a v podstatě se s nimi nemůžeme předávkovat. Pokud naše střevní flóra nedokáže přijat více střevních bakterií, přebytek se jednoduše vyloučí a prebiotika zase rozloží mikroorganismy.

Proto se užívání symbiotik doporučuje i v případě, pokud nemáme žádné těžkosti. Ve zvýšeném množství je užívejme tehdy, pokud cítíme neustálou únavu, špatně spíme, jsme náchylní na (sezonní) infekce, máme slabý imunitní systém a trápí nás trávicí těžkosti. Můžeme je používat i v rámci prevence, na zlepšení  detoxikační funkce organismu, ale i tehdy, pokud se chceme co nejdříve zotavit z nějaké nemoci. Podle vědců z univerzity v Leeds, je s jejich pomocí možné dosáhnout dobré výsledky i v případě IBS . A ještě jedna věc, která je na symbiotikách úžasná: doporučují se každému, začínaje dětmi, až po ty, kteří se už dožili krásného věku.

 Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26107141

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4648921/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4676381

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.