head

Nenahraditelná prebiotika: účinně chrání naše zdraví

 Růst prospěšných bakterií, čili probiotik, podporujeme pomocí prebiotik.
Růst prospěšných bakterií, čili probiotik, podporujeme pomocí prebiotik.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Probiotika

Důležitost prebiotik by bylo potřeba více zdůrazňovat. Následkem jejich nedostatku se totiž nedokáží rozmnožovat prospěšné probiotické bakterie, tvořící zdravou střevní flóru, což vede ke vzniku mnoha onemocnění.

Prebiotika jsou takové fyziologické vlákniny, které lidský organismus nedokáže strávit, a přece jsou z hlediska zdraví nepostradatelné.

Během našeho života se složení mikroflóry výrazně a vysloveně mění. Mnoho studií prokázalo, že hlavními faktory ovlivňujícími složení střevní flóry jsou výživa a věk.

Pokud je strava dlouhodobě chudá na vlákninu, nebo s postupujícím věkem klesá počet bifidobakterií, roste počet enterokoků a enterobakterií nepříznivě ovlivňujících naše zdraví. To vede k hromadění patogenních a toxických látek, k rakovině, a k poruše funkce jater.

Řešením mohou být prebiotika

Zvýšení počtu prospěšných bakterií, čili probiotik můžeme cílevědomě stimulovat prebiotiky. Jde o takové nestravitelné složky potravin, které působí příznivě na organismus tím, že selektivně napomáhají růstu bifidobakterií a laktobacilů v tlustém střevě. Nestráviteľnosť prebiotik je stejná vlastnost, jakou disponují i ​​vlákniny nacházející se v potravinách, ale jejich fyziologická funkce je často odlišná. Takto některé prebiotika velmi selektivní pomáhají růstu "dobrých" bakterií a zamezují množení se škodlivých bakterií v mikroflóře, protože ty ke své výživě prebiotika potřebují jen velmi málo, nebo vůbec.

Přírodní zdroje prebiotik

Většina dnes používaných prebiotik se přirozeně nachází v rostlinné potravě. Jedním z nejužitečnějších prebiotik je inulin. Bohatým zdrojem inulinu je houba shiitake, kořen čekanky, ze kterého se vyrábí i náhrada kávy, dále artyčok, kterou lze konzumovat i ve formě salátu. Inulin získáme konzumací chřestu, luštěnin, ovsa, špaldy, cibule a česneku, dále banánu, pampelišky, semínek, zejména ořechů, jakož i čekanky, artyčoky a slunečnice hlíznaté. I přesto, že mléko neobsahuje rostlinnou vlákninu, laktóza obsažená v mléce disponuje prebiotickými vlastnostmi.

Jedním z nejúčinnějších prebiotik je inulin

Prebiotika jsou dnes již dostupné v široké škále, avšak vyplatí se vybrat si ty nejkvalitnější, a zorientovat se, které jsou nejlepší prebiotika, probiotika.

Příjemné "vedlejší účinky"

Působením prebiotik klesá hladina LDL - cholesterolu a tryglyceridů, čim prebiotika zastávají významnou roli v prevenci kardio - vaskulárních onemocnění, resp. v jejich léčbě.

Omezují rozmnožování škodlivých bakterií a stimulují peristaltiku (pohyby) střev, čímž podporují vyloučení toxických a usazených odpadních látek. Navíc prebiotika pomocí probiotik přispívají k produkci vitamínu B7 a B12, jakož i vitamínu K.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.