Světlo světa shlížejí stále více výsledků studií, které potvrzují, že existuje velmi úzká spojitost mezi činností trávicího systému a neurochemickým fungováním mozku. Když jsou tyto předpoklady správné, pak může být napravena rovnováha střevní flóry probiotickými bakteriemi. Je to bezlékové řešení na různé duševní onemocnění a řadu dalších problémů.
Zamysleme se nad tím, jaké by bylo jednoduché, kdybychom se mohli s duševními chorobami rozloučit konzumací potravin nebo doplňků výživy, které obsahují probiotické bakterie, a nebyla by nutná léčba léky, které předepisují psychiatři. Není to špatná myšlenka, vždyť se zjistilo, že mozek a střevní systém dokážou mezi sebou komunikovat. Stačí si vzpomenout na to, že v stresové situaci nás najednou napne na zvracení, nebo se nám začne třást žaludek. Toto jsou konkrétní příklady toho, že mezi mozkem a nervy střevní soustavy existuje reálný "dialog".
Druhý mozek
Ani Vy jste nevěděli, že buňky stěn střev produkují více než 90 procent serotoninu, však? Serotonin je zodpovědný za regulaci nálady a spolu s jinými transportními látkami podporuje posun jídla ve střevním traktu. Stav střevní flóry má proto kromě trávení i vliv na duševní zdraví, její poškození vede ke vzniku mnoha onemocnění. Střevní flóra hraje roli při regulaci trávení, účinné činnosti imunitního systému, a její narušení může vyvolat takové duševní choroby, jakými jsou deprese, kompulzivní porucha, úzkost a záchvaty paniky. Pojmenování "druhý mozek" pro nervový systém střev zavedl v polovině 90. let vedoucí katedry Univerzity Columbia dr. Michael Gershon. Tento vědec potvrdil, že trávicí systém disponuje vlastní neuronovou sítí a pouze v tenkém střevě se nachází přibližně sto milionů nervových buněk. Samozřejmě, neznamená to, že nervový systém střev ví i přemýšlet, avšak určitě ovlivňuje činnost mozku.
Léčivé probiotika
Ve smyslu výše uvedených skutečností může odstranění nedostatku probiotických bakterií léčit duševní poruchy, k tomu však budeme muset udělat reformu svých stravovacích návyků. Musíme vyloučit ty jídla, které slouží jako potrava pro špatné bakterie, včetně rychle vstřebatelných sacharidů (cukr). Když tak neuděláme, ty se spolu s patogenními bakteriemi rozmnoží v našich střevech, což vede k narušení rovnováhy střevní flóry a může vzniknout reflux, průjem nebo zácpa. Na druhé straně musíme zvýšit konzumaci vlákniny, která působí jako prebiotikum, čili konzumaci semen, luštěnin a mléčných výrobků, které překypují probiotickými bakteriemi. Nezapomeňme ani na to, že zdraví střevní flóry ovlivňují i vnější vlivy, antibiotická léčba, ale její rovnováhu naruší i alkohol, kouření, nadměrná konzumace kofeinu a potravin přeplněných umělými přísadami. Na konto poškozené střevní flóry se v mnoha případech připisuje i vznik cukrovky, obezity, alergií, Crohnovy choroby, celiakie, zánětu tlustého střeva, nebo dokonce i rakoviny tlustého střeva. Narušení rovnováhy střevní flóry může vést k mnoha onemocněním způsobených nedostatkem živin, může nastat vypadávání vlasů, zánět pokožky, chronická únava, poruchy spánku, ale i gynekologické problémy.
Na závěr
Pochopení spojena mezi mozkem a nervovou soustavou střev může posunout léčbu ke vzniku komplexních terapií. Podle dosud dostupných vědeckých výzkumů můžeme právem předpokládat, že poškození střevní flóry můžeme dávat do souvislosti nejen s duševními nemocemi, ale i s takovými neurologickými změnami, jakými jsou roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Platí to i naopak: stav střevní flóry také závisí od duševního stavu.
Použitá literatúra:
Dr. Michael Gershon - The Second Brain