head

Léčivý inulin | Regeneruje střevní flóru

Inulin: jaké má příznivé účinky?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Konzumace inulinu je stále více v oblibě. Tato nestravitelná rostlinná vláknina, rozpustná ve vodě, se používá nejen jako náhrada cukru, ale příznivě podporuje i trávicí trakt. Má silný regenerační účinek na střevní flóru, proto ovlivňuje pozitivně i obranyschopnost organismu.

Výjimečnost inulinu spočívá v jeho prebiotických vlastnostech, tedy je takovou živinou, kterou nedokážeme strávit, ale je v základě výživou pro probiotické bakterie, které produkují nepostradatelné vitamíny.

Snadno dostupný

Inulin lze nalézt ve více oblíbených potravinách. Jeho výborným zdrojem je cibule, banán, nebo i chřest. Ale i česnek, artyčoky a kořen čekanky ho obsahuje v hojném množství. Jelikož se nevstřebává v tenkém střevě, jeho fermentace začíná až v tlustém střevě, a pomáhá při rozmnožování bifidobakterií a laktobacilů, proto je jeho vliv na střevní flóru vynikající. Doporučujeme ho hlavně pro ty, kteří konzumují jen malé množství ovoce a zeleniny, zotavují se po léčbě antibiotiky, nebo je trápí problémy s trávením.

Na co je dobrý

Kromě prospěšných účinků na střevní flóru, inulin upravuje látkovou výměnu (urychluje hubnutí) a odstraní nadměrnou tvorbu plynů i plynatost. Je vysoce účinný proti zácpě, upravuje pravidelnost vyprazdňování, čímž zmírňuje příznaky syndromu dráždivého střeva a Crohnovy choroby. Jelikož činnost imunitního systému ve velké míře závisí na stavu střevní flóry - často poškozené antibiotiky, stresem, nikotinem či alkoholem - posiluje obranyschopnost organismu natolik, že snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění, zejména rakoviny tlustého střeva. Vedle toho inulin dokonale nahrazuje rafinovaný cukr, nakolik neovlivňuje hladinu cukru v krvi, takže se doporučuje i pro diabetiky. V neposlední řadě organismus jeho konzumací zužitkuje snadněji a ve větší míře vápník, železo a hořčík.

Má vedlejší účinky?

Inulin může u jednotlivců způsobovat alergické reakce, astma, vyrážky, kožní záněty. Přehnaná konzumace způsobuje nadýmání a křeče v břišní dutině. Těhotným ženám a kojícím matkám se jeho konzumace nedoporučuje.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.