head

Kolostrum přírodní posilovač imunitního systému

Kolostrum na posílení imunitního systému - Co bychom o něm měli vědět?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Kolostrum , je vlastně mlezivo, které produkují mléčné žlázy krátce před porodem a během prvních dnů po porodu. Je to koncentrát biologicky aktivních bílkovinných faktorů a chrání a vyživuje novorozence.

Někteří pijí mléko pouze proto, aby se dostali k potřebnému množství vitaminů a živin. Podle výzkumů může obsah bílkovin kolostra produkovaného kravami dosahovat až 150g/litr, zatímco kravské mléko obsahuje pouze 30-40 gramů na litr. Kolostrum se skládá zejména z vody, tuků, sacharidů, imunoglobulinů - protilátka - a růstových faktorů.

Blahodárné složky kolostra

Kolostrum je mimořádně účinným posilovačem imunity, zničí většinu virů, bakterií a hub. Kromě toho  regeneruje tkáně našeho organismu a zpomaluje procesy stárnutí. Díky vysokému obsahu živin pomáhá získat zpět ztracené kilogramy a zvětšuje svalovou a kostní hmotu.

Vynikající posilovač imunitního systému

Kolostrum obsahuje různé růstové faktory, které zvyšují tvorbu T-lymfocytů a buněk imunitního systému, které jsou nezbytné pro imunitní reakce. Udržuje hladinu cukru v rovnováze, čím snižuje potřebu inzulinu. Proto je pravidelnou konzumací kolostra možné předcházet vzniku onemocnění, jejichž příčinou vzniku je zejména oslabený imunitní systém. Kromě toho kolostrum přispívá k rychlému uzdravení, ať je řeč o vnějším nebo vnitřním poškození. Imunoglobuliny kolostra A, D, E G a M přispívají k detoxikaci organismu, neutralizují toxické látky, které se hromadí v lymfatickém systému a oběhové soustavě a také škodlivé mikroby.

K jeho schopnosti posilovat imunitní systém přispívá i jeho obsah laktoferinu. Tato bílkovina má vynikající protivirový, antibakteriální účinek a zmírňuje také zánět.

Ještě více účinků na posílení imunitního systému

Kolostrum obsahuje i hormon PRP, který reguluje činnost dětské žlázy. Následkem toho zvyšuje účinnost imunitního systému dvěma způsoby. Jednak ho posiluje, na druhé straně kontroluje správnou imunitní odpověď, tedy s jeho pomocí je možné předcházet vzniku nadměrné imunitní reakce, jakým je například anafylaktický šok. Mezi tyto chybné imunitní odpovědi patří i lupus, různá alergická onemocnění, revmatické záněty kloubů, ale i chronická únava. Protilátky, které se v něm nacházejí, podporují dobré bakterie střevní flóry, chrání je před škodlivými bakteriemi, jako je například Helicobacter pylori. Nezapomeňme, že zdraví střevní flóry  má přímý vliv na obranyschopnost organismu, protože 70 procent buněk imunitního systému se nachází v našem tlustém střevu, které poskytuje životní prostor i pro střevní flóru. Podle výzkumu Drexel University kolostrum zvyšuje v případě chřipky aktivitu přirozených fagocytů.

Houby, viry, nádory

Imunoglobuliny a peptidy, které se ve větším množství nacházejí v kolostru, mají společně výborný fungicidní účinek. V případě, že se jedná o mimořádně silný kmen bakterií, může být jeho použití vysloveně doporučováno.

Ve formě terapie je možné jeho podávání v případě infekce virem HIV, cytomegalovirem, houbou Candida albicans, spalniček, rotaviru a jiných infekcí. Podporuje vhodné zásobení buněk kyslíkem, přičemž ho bere škodlivým bakteriím, které následkem toho uhynou. Díky obsahu cytokinů může dostat důležitou roli při léčbě rakovinných onemocnění, jelikož přispívá k programované smrti nádorových buněk (apoptóza)

Na jaké problémy se kolostrum doporučuje?

Jelikož kolostrum  podporuje imunitní systém, může nám pomoci při prevenci vzniku a léčbě mnoha onemocnění, které jsou následkem snížení účinnosti imunitního systému. Bez toho, aby byl tento seznam úplný, podívejme se na případy, ve kterých se dá uplatnit:

  • může urychlit léčbu poranění, odřenin, popálenin a zabraňuje jejich infekci;

  • může snížit záněty;

  • může snížit nebo zcela zabránit rozmnožování patogenních mikrobů, které se dostanou do organismu;

  • může zlepšit celkový duševní stav a zvýšit odolnost;

  • může zničit houbu Candida albicans a jiné škodlivé kmeny hub;

  • může zmírnit akutní průjem způsobený parazitem Cryptosporidium parvum;

  • může zabránit vniku a pomoci při léčbě autoimunitních onemocnění;

  • může snížit riziko vzniku alergických onemocnění;

  • podporuje chuť do jídla, a proto v případě chronické hubenosti může být vysloveně účinný;

  • může pomoci k úspěchu doplňkových terapií léčby rakoviny.

Díky velkému množství proteinů a také díky schopnosti zvětšovat svalovou hmotu, se vysloveně doporučuje pro sportovce. Podle jednoho amerického průzkumu bylo zjištěno, že 20 gramů kolostra denně při osmitýdenním tréninku, značně zvýší tělesnou hmotu.

Vedlejší účinky kolostra

I přesto, že hovězí kolostrum se většinou dobře snáší, někdy se stává, že způsobuje problémy trávicího traktu. Nezpůsobuje vážné komplikace, ale během jeho konzumace se může objevit nutkání na zvracení, zvracení, nadýmání a průjem. Vynecháním užívání kolostra příznaky po krátké době samy od sebe zmizí.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653766

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12142957

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24774068

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11312068

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.