head

Jaká je souvislost mezi stavem střevní flóry a kvalitou spánku?

Jaká je souvislost mezi stavem střevní flóry a kvalitou spánku?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Jaká je souvislost mezi kvalitou spánku a v lidském těle žijícími mikroorganismy? Na tuto otázku hledali odpovědi vědci, kteří zkoumali spojitost mezi spacími návyky, střevní flórou a kognitivní flexibilitou.

Vědci z Univerzity Kent State v Ohiu vykázaly, že špatná kvalita spánku je spojena s nízkým poměrem bakterií Verrucomicrobia a Lentisphaerae. Výzkumu se zúčastnilo 37 starších, v průměru 65 ročních osob, kteří pro účely výzkumu poskytly vzorek stolice a údaje týkající se kvality spánku. Podle studie, zveřejněné v odborném časopise Sleep Medicine, nízký počet bakterií Verrucomicrobia a Lentisphaerae vyvolává nejen špatný spánek, ale nepřímým způsobem zvyšuje problémy látkové výměny a riziko výskytu obezity. Nekvalitní spánek zároveň stupňuje úpadek kognitivní flexibility (vlastnost rychlé a správně se přizpůsobovat měnícím se okolnostem).

Mozek a střevní flóra spolu komunikují

Vzájemné oboustranné působení mezi mozkem a střevy - os střevo-mozek - se dostává stále více do pozornosti vědců. Ukázalo se, že částečné odpírání spánku změní střevní flóru, ale i práce na směny a pásmová nemoc (jet lag) mohu souviset se dysbiózy. Ve spojitosti s tímto tématem byl zveřejněn článek D. Michaela J. Breus v Huffington Poste, ve kterém se zabývá tím, že střevní flóra ovlivňuje prostřednictvím spánku naši náladu, pocity, ale má vliv i na hormony regulující cyklus spánku - bdělost, resp. i naši schopnost snášení bolesti. Narušená střevní flóra může být spojena s depresí, úzkostí a poruchami spánku, ale je pravdou i to, že činnost mozku ovlivňuje stav střevní flóry. Takže spánek a střevní flóra navzájem působí na sebe, to znamená, že trávicí trakt a neurochemická činnost mozku jsou úzce spojeny.

Probiotika ovlivňují spánek

V souvislosti s propojením střeva - mozku a spánku mluvčí Mezinárodního Sdružení probiotik řekl, že je velmi zajímavou otázkou, jak ovlivňují probiotika spánek. "Několik provedených výzkumů se soustředilo na spojitost mezi stresem a stavem střev. Je zřejmé, že pokud probiotika zmírňují stres nebo úzkost, a také problémy trávicího traktu, může to mít vliv i na spánek. Je dost možné, že probiotika za určitých okolností mohou upravit kvalitu spánku, ale tato oblast si ještě vyžaduje další výzkumy." Výsledky dosud provedených výzkumů naznačují, že je spojitost mezi kvalitou spánku, složením střevní flóry a kognitivní flexibilitou v případě starších, zdravých osob, to znamená, že odstranění nedostatku probiotických bakterií může být alternativním řešením, namísto medikamentózní léčby.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.