head

Proč je důležité obnovení střevní flóry? | Jak ovlivňuje střevo rozum?

Proč je důležité obnovení střevní flóry?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Co mají společné rozum a střeva, a proč je důležité obnovení střevní flóry k dobrému pocitu? Od nás se můžete dozvědět, co se stane, pokud nedáme pozor na naše střevní bakterie.

To už je nám známo, že trávení má vliv na naše pocity. Ale koho by napadlo, že má vliv i na naše chování? Přitom je toto tvrzení pravdivé, protože stále více vědeckých výzkumů potvrzuje, že bezdůvodná špatná nálada a strach mohou pocházet od střev.

Úzké spojení

Rozum a střeva spolupracují již od kojeneckého věku. Uklidníme se, když jsme najedení, ale zachvátí nás strach, když máme prázdný žaludek, jsme nesví, když nás trápí nadýmání. Všichni jsme nejednou zpozorovali, že ve stresových situacích se nám žaludek třese, nebo nás potrápí průjem. Dva jednoduché, ale velmi dobré příklady toho, že mezi trávicím traktem a neurochemický činností mozku je spojitost. První studie o vlivu střev na lidský mozek se objevila v roce 2013. Výsledky výzkumu potvrdily, že po užívání jisté kombinace bakterií po dobu čtyř týdnů se některé oblasti mozku, mezi jinými citové centrum a centrum zpracování bolesti, bezpochyby změnily.

Střeva a štěstí

Narušení střevní flóry ve velkém ovlivňuje naši náladu a chování, protože molekuly stěn střeva produkují 95% serotoninů, zodpovědných za ovládání našich pocitů. Serotonin společně s jinými neurotransmitery pomáhají postupu potravy ve střevním traktu. Serotonin, nazývaný "hormonem štěstí" ve velké míře usnadňuje nervovým vláknům pohyb svalnatých střevních stěn, a slouží jako nepostradatelná oznamovací molekula. Pokud nevyživuje správně naše probiotické bakterie, doplatí na to naše duševní zdraví. Bez obnovení střevní flóry se vystavujeme úzkosti a depresi, ale nejnovější výzkumy hovoří o spojitosti poškozené střevní flóry s takovými neurologickými změnami, jako roztroušená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Věděli jste?

Probiotické bakterie jsou důležitou součástí našeho života. Zohrávají klíčovou roli nejen v obnovení střevní flóry, ale v malém množství produkují antibakteriální směsi a ochranné látky, které rozptýlí v prostředí cizích bakterií.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.