head

Účinky probiotik v lidském organismu

probiotika
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Probiotika mají velké množství pozitivních účinků na zdravotní stav organismu. Zdravé fungování střev je jedním z tajemství dlouhého života.  Výzkumy potvrzují, že u některých osob existuje spojitost mezi vysokým průměrným věkem a pravidelnou konzumací jogurtu ve velkém množství, jelikož  bakterie mléčného kvašení v jogurtu zabraňují střevním bakteriím v jejich činnosti při tvorbě hnilobných procesů a toxinů. Účinek této potraviny, která chrání zdraví, nespočívá pouze v přítomnosti jogurtových kultur, protože i mléko a jogurt obsahují řadu důležitých živin a bioaktivních látek. Rozšíření počtu alergických onemocnění je způsobeno i změnou střevní mikroflóry související se západním životním stylem.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou ve skutečnosti bakterie a bifidobakterie mléčného kvašení. Hrají důležitou roli v tom, že přežijí ničivé účinky žaludeční kyseliny v žaludku, žlučové kyseliny a trávicích enzymů v tenkém střevu a tak vyvinou svoje příznivé účinky v tenkém střevu. Domovem laktobacilů je tenké střevo, zatímco bifidobakterií je to tlusté střevo.

Probiotika jsou doplňky stravy, které obsahují příznivé bakterie pro lidský organismus. V potravinářském průmyslu se používají bakterie mléčného kvašení velmi často, protože jsou schopny přeměnit cukry, včetně laktózy a jiné sacharidy na kyselinu mléčnou. To dodá potravinám jejich charakteristickou kyselou chuť, např. ve formě jogurtu. Jogurt snižuje pH a tím brání rozmnožování škodlivých mikroorganismů, resp. pomáhá předcházet infekcím trávicího systému.

Jaká onemocnění můžeme léčit přidáním probiotik do našeho jídelníčku?

  • mohou zabránit zácpě
  • mohou zvýšit frekvenci stolice


Jak je známo, 70% buněk imunitního systému se nachází ve střevech. Na přítomnost antibiotik větší část probiotik reaguje mimořádně citlivě. Bohužel, při orálním podávání antibiotik mohou způsobovat i průjem. Doplnění dobrých bakterií, tedy probiotik může pomoci při zmírnění příznaků IBS (syndrom dráždivého střeva).

Obnovení normální střevní flóry hraje důležitou roli při léčbě některých onemocnění, jako jsou:

  • zácpa
  • průjem způsobený antibiotiky
  • zánětlivá onemocnění střeva
  • prevence a léčba nesnášenlivosti laktózy


V přítomnosti všech těchto symptomů, resp. onemocnění, které způsobuje narušení rovnováhy střevní mikroflóry, nám může užívání probiotik velmi pomoci. Pokud trpíte patologickými a chronickými trávicími problémy, které vyvolávají zácpu, nadýmání nebo průjem, můžete tento problém snadno vyřešit prostřednictvím užívání probiotik a přitom pomáhají i při léčbě syndromu dráždivého střeva, vaginálního zánětu a infekcí, které jsou způsobeny oslabením imunitního systému např. Kandidóza. Užíváním probiotik je možné ve značné míře snížit i hladinu cholesterolu.

K udržení zdravého životního stylu je nutné vzdát se bílého cukru, živočišných tuků a sacharidů, alkoholických nápojů a kouření. Je důležité zařadit do svého jídelníčku probiotické potraviny, jako jsou přírodní, nízkotučný jogurt, kefír a tofu. Dohromady se změnou životního stylu je třeba zavést i pravidelnou detoxikační kúru a kúru na očistu střev

Užívejme taková probiotika, která obsahují co nejvíce probiotických bakteriálních kmenů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.