head

Prebiotika, předcházejí nemocem

Prebiotika: proti jakým onemocněním jsou účinná?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Probiotika

O prebiotikách je velmi málo slyšet, a přitom se bez jejich přítomnosti ani probiotika, nezbytná pro zdravé fungování střevní flóry, nedokážou náležitě rozmnožovat. Navíc se vystavujeme i mnohým onemocněním.

Prebiotika jsou přírodní, nestravitelné živiny (zejména vlákniny), které podporují rozmnožování, pro nás důležitých kmenů střevních bakterií, které se nacházejí v tlustém střevu. Je zajímavé, že náš organismus je nedokáže strávit, a přece jsou důležité k tomu, aby náš imunitní systém správně fungoval. Prebiotika totiž slouží jako výživa pro prospěšné, jiným jménem probiotické bakterie, žijící ve střevním traktu. Jejich nedostatek může mít za následek narušení rovnováhy střevní flóry, která je úzce spjata s imunitním systémem. Prebiotika podporují i schopnost probiotik produkovat vitaminy a s jejich pomocí se zvyšuje množství vitaminů B7 a B12 produkovaných ve střevu, stejně tak jako množství vitaminu K.

Jejich nedostatek pocítíme

Střevní flóra, která je poškozena následkem nedostatku prebiotik, může vést k vzniku onemocnění. Mohou se objevit trávicí těžkosti, nadýmání, bolesti břicha, zácpa, průjem, ale i zánět slepého střeva, problémy s pokožkou, neustálá únava, podrážděnost, znovu se opakující infekční onemocnění, resp. záněty. Nesmíme však zapomínat na to, že vlivem prebiotik klesá hladina LDL, tedy “špatného” cholesterolu a triglyceridu, takže prebiotika hrají důležitou roli při předcházení / léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Jejich další předností je, že snižují rozmnožování patogenních bakterií a zároveň zvyšují peristaltiku - pohyb střev, čím se toxické látky a zdraví škodlivé usazeniny odstraňují z těla.

Jak se k nim dostaneme?

Naštěstí si můžeme vybrat z několika vysloveně chutných, třeba i vzájemně kombinovatelných potravin, které obsahují prebiotika ve větší nebo menší míře. Z nich se doporučuje konzumovat zejména artyčoky, Aloe vera, oves, špaldu, slunečnici hlíznatou, cikorku, oman, banán, chřest, cibuli a lopuch. Nejlepší bude, pokud do jídelníčku zařadíme co nejvíce inulinu nebo laktózy a budeme konzumovat potraviny bohaté na vlákninu, jako je již uvedený banán, artyčoky, slunečnice hlíznatá nebo cikorka.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.