head

Probiotické bakterie: zbaví nás deprese

Probiotické bakterie: zbaví nás deprese
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

O důležitosti probiotických bakterií můžeme slyšet stále víc, ale mnohem méně již o tom, že vedle mnoha příznivých účinků můžou tyto dobré bakterie tvořící střevní flóru ovlivňovat i náš mentální stav.

Co jsme o nich doposud věděli...

O probiotických bakteriích je odedávna všeobecně známo, že podporují proces látkové výměny, využití živin, hrají důležitou roli v produkci vitaminů K, B12 a B7, dále v trávení sacharidů a taky ve vstřebávání vápníku, hořčíku a železa. Probiotické bakterie jsou schopné prostřednictvím regulace trávení předcházet nebo zmírňovat mnohé nepříjemné symptomy, jako je například nadýmání, chronická bolest břicha, zácpa  nebo průjem. Zjistilo se, že jednotlivé probiotické bakterie můžou mít vliv i na regulaci hmotnosti. S jejich pomocí je i hubnutí rychlejší a účinnější. Zabraňují rovněž přemnožení Candidy albicans.

... a co ne

Z nejnovějších výzkumů se dá vyvodit, že probiotické bakterie můžou ovlivňovat i mentální stav člověka. Výzkumníci z University College of Cork dospěli po pokusech na myších k závěru, že existuje těsné propojení mezi probiotickými bakteriemi a neurochemickým fungováním mozku, tedy nedostatek probiotických bakterií může způsobovat neurochemické nemoci, jako je úzkost, panická porucha nebo deprese. Pokud by se to prokázalo i v případě lidí, potom užíváním přípravků s vhodnými probiotickými bakteriemi by se dala zmírnit nebo by se dalo předcházet úzkosti, depresi, poruchám spánku a jiným psychickým nemocem. Tímto způsobem by se dala snížit i hladina stresových hormonů v krvi.

 

Bez prebiotik to nejde!

Když se naruší rovnováha střevní flóry, to znamená, klesne počet kmenů probiotických bakterií, imunitní systém se oslabí, ozvou se různé mučivé těžkosti, nemoci, a proto je náhrada příznivých mikroorganismů nepostradatelná. Nezapomínejme však, že na to, aby probiotika mohly projevit svoje příznivé účinky, jsou nutná prebiotika. Tyto speciální rostlinné vlákniny, mezi nimi i inulin a laktóza, jsou nejdůležitější výživou těchto blahodárných střevních bakterií. 

Zdroj: http://www.pnas.org/content/108/38/16050

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.