head

Proč jsou probiotika důležitá pro děti?

Probiotika pro děti: jak mohou pomoci?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Mnozí si kladou otázku, zda je možné podávat probiotika dětem nebo zda mohou pomoci pouze dospělým. Odpověď je jednoznačně ano, v případě dětí však musíme být velmi opatrní

Probiotika, tedy prospěšné střevní bakterie, jsou nejdůležitějšími stavebními jednotkami střevní flóry. Podporují trávení, produkují vitaminy a také účinně podporují činnost imunitního systému. Proto je potřebné už v dětství dát pozor na to, abychom netrpěli nedostatkem těchto prospěšných mikroorganismů.

Důležité je mateřské mléko

V souvislosti se střevní flórou novorozenců existuje několik názorů. Podle některých představ je střevní trakt novorozence sterilní, podle některých se v něm objevují mikroorganismy už před narozením a jejich druh je ovlivněn genetikou nebo výživou matky. Je však jisté, že přes mateřské mléko se do organismu novorozence dostává mnoho bakterií. To zásadně ovlivňuje jeho vývoj. V mateřském mléku se v první řadě nacházejí kmeny bakterií Bifidus a Lactobacillus, které kolonizují střevní trakt, zejména tlusté střevo a jsou hlavními stavebními prvky střevní flóry, čím ovlivňují činnost imunitního systému.

Od kolika let se dětem doporučují probiotika?

Vytvoření střevní flóry je pomalý proces a ovlivňuje ho několik faktorů, například i to, kdy a čím začneme dítě přikrmovat. Stále větší množství tuhé stravy značně ovlivňuje stav střevní flóry, její rovnováha se může narušit, výsledkem čeho je oslabení imunitní reakce na různá, zejména infekční onemocnění. Časté trávicí poruchy v dětství se částečně odvíjí také od nedostatku probiotik nebo od jejich nevhodného poměru, ale s tímto se dává do souvislosti i vznik některých alergií nebo onemocnění horních cest dýchacích. Těžkosti může způsobit nejenom nedostatečný příjem probiotik, ale i antibiotika  podávaná na některá onemocnění mohou poškodit střevní flóru, protože tyto léky zničí stejně tak probiotické bakterie jako i patogenní druhy. Během léčby antibiotiky nebo těsně po ní, je třeba se bezpodmínečně postarat o doplnění probiotik. Je možná méně jednoznačné, že rovnováha střevní flóry se může narušit i kvůli stresu. To je typické zejména pro počáteční období návštěvy školky, také při přechodu ze školky do školy, co mnoho dětí velmi těžko snáší. Nesmíme zapomenout ani na stravu, protože většina dětí si v jídle vybírá a většinou se vyhýbá právě jídlům, která obsahují probiotika.

Nenechávejme příznaky bez povšimnutí

Existuje mnoho příznaků toho, když je nějaký problém se střevní flórou, ale tyto příznaky jsou poměrně běžné, to znamená, že mohou být spojovány s jiným onemocněním. Právě z tohoto důvodu, pokud není řeč o žádných orgánových změnách - lézích, a pokud si všimneme následující těžkosti: chronický nebo akutní průjem nebo zácpa, bezdůvodná únava, skleslost, nespavost, mysleme na nedostatek probiotik. Dítě je delší dobu neklidné, často si stěžuje na křeče v oblasti žaludku v podbřišku. Typické je nechutenství, které nedokážeme zahnat ani dobrotami. Kvůli narušení rovnováhy střevní flóry se oslabí náš střevní systém, a proto pokud dítě „schytá“ všechna aktuální infekční onemocnění, je velmi pravděpodobné, že trpí nedostatkem probiotik. To mohou naznačovat i alergické příznaky, změny na pokožce, vyrážky, ale s větší pravděpodobností se mohou objevit i zánětlivá onemocnění.

Probiotika pro děti: která se vyplatí užívat?

Přesto, že by vyvážená strava měla obsahovat i konzumaci hlavních kmenů bakterií, u vybíravých dětí je to většinou těžko proveditelné. Pamatujme na to, že nejlepší probiotické potraviny, kvašené okurky, kyselé zelí nebo fermentované sojové boby, nepatří mezi vysloveně oblíbené potraviny u dětí. O něco lepší je situace s jogurty nebo zrajícími sýry, protože ty snědí i děti. Nejlepším řešením je užívání doplňků stravy, protože takto si můžeme být jistí, že vhodně doplníme potřebné probiotické kmeny a i k jejich rozmnožování potřebná probiotika.

Podívejme se, která jsou nejdůležitější:

●       Lactobacillus CaseiShirota: podporuje trávicí procesy a poskytuje odolnost před onemocněním dýchacích cest.

●       Lactobacillus Reuterii: doporučuje se při kolice a běžném průjmu.

●       Lactobacillus Acidophilus: podporuje správné vstřebávání vitaminů skupiny B a snižuje také riziko vzniku kožních problémů.

●       Lactobacillus Casei: může se podávat už i  menším a odstraňuje trávicí těžkosti. Velmi dobře se aplikuje při odstranění průjmu způsobeného antibiotiky.

●       Lactobacillus Bulgaricus: brání množení patogenních bakterií.

●       Lactobacillus Rhamnosus GG: zmírňuje nebo i odstraňuje záněty střevního traktu a zmírňuje průjem.

●       Bifidobacteriumbifidum: podporuje vstřebávání vitaminů skupiny B a vápníku, chrání střeva, urychluje léčbu onemocnění způsobených rotavirem a zmírňuje také příznaky intolerance laktózy.

●       Bifidobacteriumbreve: produkuje přirozená antibiotika a brání množení patogenních bakterií.

Enterococcusfaecium: k léčbě průjmu.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.