V zájmu udržení si a navrácení zdraví, užívá stále více lidí probiotika, čili výživové doplňky, které obsahují prospěšné probiotické bakterie. Není však jedno, který produkt si vybereme, nakolik může být obrovský rozdíl mezi probiotikem a probiotikem.
Ještě dříve, než bychom se pustili do požadavků, co se týče kvality probiotik, shrňme si v krátkosti, což jsou vlastně probiotika a kdy nám mohou pomoci.
Pokud se bavíme o probiotikách, v každém případě je třeba se zmínit také i o střevní flóře. Mikroorganismy, žijící v tlustém střevě, vytvářejí střevní flóru, jejíž nejdůležitější složkou jsou prospěšné, čili probiotické bakterie. Pokud jejich počet klesne, naruší se přirozená rovnováha střevní flóry, což může vyvolat zdravotní problémy a dlouhodobě i různá onemocnění. Střevní flóra totiž ovlivňuje činnost imunitního systému (v tlustém střevě se nachází asi 70% imunobuniek), její bakterie produkují enzymy a vitamíny a podporují trávení. Z toho vyplývá, že pokud se naruší střevní flóra, oslabuje se imunita a vytvářejí se zažívací potíže. V takových případech je probiotikum, které obsahuje přiměřený počet a druh probiotických bakterií, rychlou a účinnou pomocí - řešením.
Jak jsme již zmínili, probiotika mohou být mimořádně účinné v případě trávicích obtíží, resp. na podporu imunitního systému. Na potřebu jejich užívání nás upozorní následující příznaky:
Jelikož antibiotika zahubí nejen škodlivé, ale i prospěšné bakterie, během léčby antibiotiky užívejme i probiotika. A to minimálně tři hodiny po užití antibiotik. Důležité je zapít probiotika výlučně studeným nápojem - nejlépe čistou vodou - teplý nápoj poškozuje bakterie.
Samozřejmě, ani v případě probiotik neupřednostňujte kvalitu na úkor ceny. Nakupujte pokaždé z ověřených zdrojů, upřednostňujte ty produkty, o kterých víte, že jsou dostupné a ověřené recenzemi zákazníků (uživatelů).
Co se týče složení, probiotikum dobré kvality v jedné kapsli:
Kromě toho je velmi důležité, aby byly probiotika uschovány v kapslích s postupným uvolňováním, které jsou odolné vůči žaludeční kyselině.
K tomu, aby se prospěšné bakterie rozmnožovaly, jsou potřeba i prebiotika - potravinové vlákniny. Právě proto během užívání probiotik je třeba konzumovat i potraviny s vysokým obsahem vlákniny, syrovou zeleninu a ovoce, celozrnné obiloviny, otruby, mléčné výrobky. Toto si však můžeme zjednodušit, pokud si vybereme symbiotikum - výživový doplněk obsahující ve stejné míře pro- a prebiotika v přiměřeném množství.
S klidným svědomím můžeme prohlásit, že nejlepší probiotkum je symbiotikum!
Souběžně s užíváním výživových doplňků se doporučuje konzumovat stravu s obsahem probiotických bakterií. Takové jsou například kvašené okurky, fermentované mléčné výrobky, kysané zelí, či fermentovaná sója.
Zdroje:
https://draxe.com/probiotics-benefits-foods-supplements