head

Rosacea: jak se dá léčit probiotiky?

Rosacea: jak se dá rosacea léčit probiotiky?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Probiotika

Už  víme, že probiotiky se dá předcházet mnoha onemocněním, resp. léčit je a nyní  vyšlo najevo i to, jaké pozitivní účinky mají na naší pokožku. Tak velké, že dokážou pomoci i při léčbě onemocnění rosacea.

Dermatoložka Yeal Adler si ve své knize Kůže zblízka posvítila na zajímavé skutečnosti a  kromě jiného se zabývá souvislostí mezi stravovacími návyky a onemocněním kůže. O tom,  že stav onemocnění rosacea mohou zhoršit určité návykové produkty, jako je alkohol, cigarety, káva a některá koření, už pravděpodobně slyšeli mnozí z nás, ale o tom, že narušení rovnováhy střevní flóry má na rosaceu vliv, ví jenom málokdo. Protože pokožku obličeje, podobně jako žaludek a střevní trakt, stimuluje vegetativní nervový systém, pokud tuto oblast zasáhne něco dráždivé, je to na obličeji hned vidět.  Není neobvyklé, že pacienti s rosaceou zpozorují příznaky syndromu dráždivého střeva - IBS nebo pozorujeme dysbiózu - závažné narušení rovnováhy střevní flóry, která je v dnešní době snadno dokazatelná rozborem vzorku stolice - píše autorka a dodává, že postižený rosaceou udělá dobře, pokud má v pořádku střevní flóru a doplní si prospěšné bakterie. To je možné potravinami bohatými na vlákninu, jako například potraviny z celozrnné mouky, luštěniny a semínka nebo probiotické potraviny, například nepasterizované kyselé zelí, jogurt nebo kefír.

Dermatologové často doporučují užívání střevních bakterií jako doplněk, protože poskytují podporu požadované bakteriální kolonizaci. Molekulárně genetický rozbor stolice, prováděný ve speciálních laboratořích, ukáže přesné složení flóry stolice. Na základě toho se určuje bakteriální směs. Jde o “bakteriální výživu”, která aktivuje probiotické bakterie. Tyto produkty nazýváme synbiotika, směs pre a probiotik. Dermatolog léčí rosaceu aplikováním krémů, tabletek a laseru.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.