head

Proč jsou symbiotika lepším výběrem než klasická probiotika?

Účinky symbiotik: lepší, než probiotika
’Dr Barbora Markusová ’Dr Barbora Markusová
Jsem léčitelka, psychoterapeutka a instruktorka
Téma: Probiotika

Symbiotika  jsou potraviny nebo doplněk stravy, který obsahuje zároveň probiotika i prebiotika. To je důvodem toho, že účinek synbiotik je výrazněji silnější, než účinek klasických probiotik.

Funkčními nazýváme potraviny a doplňky stravy, které pozitivně ovlivňují naše duševní a fyzické zdraví. Toto označení obzvláště platí pro synbiotika, protože sjednocují blahodárné účinky probiotik a prebiotik. Jejich nejdůležitější vlastností je, že mimořádně rychle obnoví rovnováhu střevní flóry, čím jsou zároveň výjimečně dobrým posilovačem imunity a regulátorem trávení.

Jak symbiotika fungují?

Dobré bakterie střevní flóry mají různé úkoly: tvorbou trávicích enzymů přispívají k trávení a k účinnému vstřebávání vzácných živin. Podporují orgány vylučovací soustavy v tom, aby odstranily škodlivé látky a brání rozmnožování patogenů - bakterií, virů, hub a také podporují činnost imunitního systému. Nevhodná strava, životní styl bez pohybu a některé léky (zejména antibiotika) mohou velmi rychle narušit křehkou rovnováhu střevní flóry, kterou můžeme obnovit příjmem probiotik. Protože probiotické bakterie k tomu potřebují prebiotika, tedy prebiotické potravinové vlákniny, nejlepším řešením je zvýšený příjem synbiotik, které stejně tak obsahují probiotika i prebiotika. To je možné i potravinami s synbiotickým účinkem, avšak z nich by bylo třeba zkonzumovat mimořádně velké množství, protože neobsahují potřebný počet vhodných probiotických bakterií. Právě proto se vyplatí vsadit na kvalitní synbiotické doplňky stravy, protože ve vhodném množství a kombinaci obsahují pro- a prebiotika.

Nejběžněji používané varianty jsou následující:

  • Bifido – bakterie + galakto- oligosacharidy;

  • Bifido – bakterie + frukto- oligosacharidy;

  • Laktobacillus + laktitol.

Kde mohou synbiotika pomoci?

Díky mechanismu působení mohou být synbiotika úspěšně aplikována zejména v případě problémů s narušenou činností trávicího a imunitního systému. Mohou pomoci při odstranění, případně zmírnění příznaků nespavosti, časté bolesti hlavy, nadýmání , zácpy a průjmu. Protože obnovením rovnováhy střevní flóry posilují imunitní systém, mohou být synbiotika našim silným spojencem i v boji proti infekcím, obzvláště dobrou službu mohou udělat v době sezonních onemocnění, a proto i nachlazení, rýmy a chřipky.

Doplní detoxikační kúru

Synbiotika mohou být výborným doplňkem detoxikační kúry a kúry na očistu střeva. Kvůli příjmu probiotik se zlepší trávení a tyto dobré bakterie vytlačí ze střevního traktu škodlivé mikroorganismy. Zároveň prebiotické vlákniny očistí tlusté střevo od nahromaděných nánosů.

Odstraní stavy nedostatku

Pokud látková výměna nefunguje správně, živiny a vitaminy se nevstřebají, a proto se časem objeví stavy nedostatku. Pravidelným užíváním synbiotik se můžeme vyhnout i tomuto, případně odstranit už vzniklý stav. Navíc synbiotika urychlují i tvorbu vitaminu K a některých vitaminů skupiny B. Tento stejný účinek vyvolává i v případě kyseliny máslové a jiných mastných kyselin, co je důležité proto, že tím poskytuje ochranu pro sliznici střev.

Hubnutí a cukrovka

Synbiotika přispívají k udržení účinné kontroly nad hmotností, jejich vlákniny rychle zasytí, a proto snižují chuť k jídlu. V prvních týdnech jejich užívání v podobě kúry přispějí k ztrátě na hmotnosti díky účinku na čištění střev a zlepšení látkové výměny.

Proti zánětlivým onemocněním

Vědci univerzity v Granadě zkoumali protizánětlivé účinky probiotik a symbiotik. Na jejich základě zjistili, že probiotické bakterie mohou pomoci pacientům, kteří trpí zánětlivým onemocněním střevního traktu, a proto i při léčbě Crohnovy nemoci a mírně závažného vředového zánětu tlustého střeva   (Colitis ulcerosa).  

Zdroje:

http://ajcn.nutrition.org/content/73/2/361s.full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25456608

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28555037

 

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.