head

Vytváření střevní flóry - Už při narození se rozhodne o jejím osudu

Jak se vytváří střevní flóra?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Trávicí soustava plodu je ještě bez bakterií, avšak po příchodu na svět se spouští jejich kolonizace. U dítěte, které přijde na svět císařským řezem, nebo je po předčasném porodu umístěno do sterilního inkubátoru, případně je přikrmováno umělou výživou, není vytváření střevní flóry dostatečné. Nedostatek probiotických bakterií je zdrojem mnoha onemocnění.

Při normálním porodu (porodním kanálem), se do organismu dítěte dostanou přes ústa a konečník poševní a střevní bakterie, zatímco kojení mateřským mlékem prospívá bifido- a lactobaktériám. Toto je proces vytváření zdravé střevní flóry, pokud se však dítě nenarodilo přirozenou cestou, nebo se mu v období kojení nedostane mateřského mléka, vytváření střevní flóry se prodlužuje, resp. nebude dokonalé.

Pohodlný porod

U západních sousedů se stal porod císařským řezem módou, je načasován, elegantní, pohodlný. Takhle narozená miminka, se však nedostanou do kontaktu s porodním kanálem, kde je polovina bakterií Lactobacillus. Bakterie, které vytvářejí jejich střevní flóru nepochází v každém případě ze specifických buněk matky, jsou jakoby "sklizeny". Vlivem nepříznivého složení střevní flóry, sníženého počtu Lactobacilů se mohou vytvářet záněty střevní soustavy, které vedou ke křečovitým bolestem břicha (kolika) - noční můře každé matky. Střevní bakterie jsou tedy neuvěřitelně důležité, pokud jde o přežití: vytvářejí jakýsi obranný štít před škodlivými mikroby, které neustále napadají organizmus, resp. produkují životně důležité vitaminy, jako vitamin K.

Nedostatek kojení mateřským mlékem

V období kojení se kolonizace bakterií vytváří přirozeným způsobem. Díky tomu vytvářející se přebytek Bifidobakterií a Lactobacilů ve střevní flóře je schopen zabránit přemnožení patogenních bakterií. Nicméně, pokud se dítěti v prvním roce života dostane příliš málo bifidobakterií, s větší pravděpodobností bude trpět nadváhou, alergií, nebo zánětlivými onemocněními střeva, než ty děti, které ho přijaly víc. Nedostatek Lactobacilů prospívá k pomnožení hub.

Věděli Jste?

Stav střevní flóry ve velké míře ovlivňuje i stav našeho mozku, protože mozek a střevní flóra jsou schopny navzájem komunikovat. Střevní bakterie pozitivně ovlivňují naši náladu, zatímco špatná střevní flóra vybízí k řadě duševních onemocnění. Nedostatečná střevní flóra později může způsobit deprese, obsedantně-kompulzivní poruchu, úzkost a záchvaty paniky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.