head

Takto udělejte svůj organismus odolnějším: 3 nejlepší přírodní zdroje probiotik.

Účinky probiotik
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Probiotika

Probiotika  eliminují škodlivé účinky antibiotik, nadměrné konzumace cukru a polotovarů plných toxických látek a umělých přísad, které mohou způsobit onemocnění střevního systému. Léky a nezdravá výživa vyčerpávají trávicí systém, a proto vzniká riziko, že organismus ztratí schopnost sebečištění a detoxikace, a proto se může zvýšit riziko vzniku zánětů  a onemocnění střev.

Z tohoto důvodu jsou potřebná probiotika

K tomu, abychom mohli eliminovat škodlivé vlivy na střevní systém, musíme si dát pozor na to, aby naše strava obsahovala ve vhodném poměru zeleninu, ovoce a probiotika. Probiotika pomáhají udržet přirozenou rovnováhu střevní flóry tak, že pro dobré bakterie vytvářejí příznivé prostředí.

Podle studie, která byla publikována v odborném časopisu  British Journal of Nutrition, ženy s nadváhou, které během 12 týdnů dostávaly probiotika, zhubly  více než ty, které do svého jídelníčku probiotika nezařadily. Podle jiných studií zase probiotika pomáhají zmírnit příznaky IBS.

http://www.detoxikace-organismu.info/syndrom-drazdiveho-tlusteho-streva/ a IBD, ekzému a infekčního průjmu a mohou hrát důležitou roli i při snížení rizika vzniku alergie a nachlazení.

Hořká čokoláda

Oblíbená lahůdka většiny z nás - čokoláda, může také pomoci vytvořit zdravé trávení.  Možná je to překvapivé, ale pravá čokoláda, která má více než 70 % obsah kakaa, která obsahuje alespoň 2 polévkové lžíce kakaa, je chutným zdrojem prebiotik a probiotik. Prebiotika jsou potravou pro mikroorganismy, které žijí ve střevech, které zase přemění cukry na sloučeniny, které zmírňují záněty a probiotika přispívají k zdravé střevní flóře.

Řecký jogurt

Snad nejčastěji uváděným zdrojem probiotik jsou jogurty, z nichž zejména řecký jogurt. Samozřejmě neochucená verze, která neobsahuje přídavné látky, barviva a zvýrazňovače chuti je ta, která má příznivý vliv na naši střevní flóru. Nejpopulárnější probiotický jogurt se vyrábí tak, že ze dvou kmenů bakterií, Streptococcus thermophilusu a z Lactobacillus bulgaricusu, připraví pasterizované mléko, které vlivem mléčné kyseliny, kterou bakterie vytvářejí, zhoustne a získá krémovou konzistenci.   

Zatímco je většina řeckých jogurtů důvěryhodným zdrojem bílkovin, ne všechny z nich také zajišťují i probiotika: některé výrobky po kvašení projdou tepelnou úpravou, která obvykle zničí všechny aktivní živé kultury, takže je dobré si přečíst etiketu na výrobku a hledat označení "s živou kulturou"!

Zelený hrášek

V souvislosti s probiotiky se méně uvádí zelený hrášek, i přesto, že je tato zelenina dokonalým zdrojem probiotik. Výsledky studie z roku 2014, které byly publikovány v časopisu  Journal of Applied Microbiology potvrdily, že zelený hrášek obsahuje Leuconostoc mesenteroides, co je vlastně silné probiotikum. Toto probiotikum chrání a posiluje sliznici, podporuje trávení a brání škodlivým účinkům toxinů a toxických látek. Můžeme ho přidat do salátu nebo použít jako oblohu, vždy však dejme pozor na to, abychom ho neupřednostnili ve formě konzervy!

Zdroj:

http://www.webmd.com/digestive-disorders/what-are-probiotics

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.