head

Chia semínko: superpotravina na očistu střev

Chia semínko: očišťuje střeva, detoxikuje
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Program na očistu střev

Existuje málo takových potravin, které důkladně pročistí trávicí soustavu, přitom jsou chutné, výživné a snadno připravitelné. Chia semínko patří mezi ně, a kromě jeho čistícího účinku na střeva, je jedním z nejzdravějších superpotravin.

Chia semínko se stává stále populárnější potravou, je oblíbené nejen mezi nadšenci veganskeho životního stylu, ale i těmi, kteří si chtějí zpestřit svůj jídelníček. Toto drobné semínko je schopno absorbovat desetkrát tolik vody, jako jeho vlastní hmotnost, díky čemuž nabude gelovou konzistenci, takže se může z něj připravit vynikající pudink, koktejl nebo jiné sladkosti. Konzumace těchto lahůdek samozřejmě nikoho nezatěžuje a během jídla nikoho nenapadne, že dané jídlo vykonává i očistu střev.

Čistí a regeneruje

Chia semínko, jako čistič střev, skvěle detoxikuje. Důvodem je, že semena, která vlivem kapaliny nadobudnou huspeninovú konzistenci, odplaví se sebou škodlivé látky a toxiny, které se následně samy vyprázdní z těla přirozenou cestou. Tato gelová látka, podobně jako pektin, chrání citlivé střeva, eliminuje zácpu, čímž se snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Kromě toho v kombinaci s ovocem, bohatým na flavonoidy a antioxidanty, nasytí za krátký čas, navíc zvyšuje výkonnost a podporuje i imunitní systém. Protože jeho glykemický index je nízký, tj během trávení dochází k uvolnění malého množství glukózy, chia semínka mohou konzumovat i diabetici.

Co a jak z něj připravit?

Chia semínko, které se považuje za zásobník omega-3, má rozmanité a pestré použití. Spolu s rostlinným mlékem lze z něj připravit shake s chia semínkem, smoothie, nebo energetický nápoj. Pokud toužíme po vydatné, ale zdravé snídani, můžeme ho smíchat do ovesné kaše, jogurtu, a podobně jako u pektinu, džem nabude díky němu gelovou konzistenci. Pokud rádi pečeme doma, směle ho zamíchejme do těsta pro chleba, koláče a palačinky, v těchto případech se vyplatí pořídit si nadrobno pomleté chia semínka nebo semlít jejich doma pomocí mlýnku na kávu. Chia semínko, jako čistič střev může být použit i do avokádového krému a salátového dresinku, ale nejlepší je vytvořit si vlastní recepty.

Mysleli jste si to?

Bezglutenové chia semínko je vhodné také jako náhrada vajec. V případě cesta na palačinky se jím může nahradit vajíčko, nebo může být použito i při obalování. K tomu je třeba promíchat 1 polévkovou lžíci mletého chia semínka s trochou vody, nechte trochu stát a pracujte s ním tehdy, když se jeho konzistence podobá vyšlehanému vejci.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.