head

Čištění střev: pomůže i quinoa

Čištění střev: pomůže i quinoa
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Program na očistu střev

Odkládáte čištění střev, protože se obáváte, že to přinese spoustu nepříjemností a je to časově náročné? Nedělejte to, existuje totiž superpotravina, která pomáhá vyčistit střevní systém, a ještě k tomu je i chutná. Quinou můžeme používat na tisíc způsobů, můžeme ji konzumovat jako přílohu, ochutit ní saláty, ale je vhodná i pro přípravu nízkokalorických sladkostí.

Quinoa podobná prosu se stala rychle populární, protože je bezlaktózová a bezlepková, obsahuje málo kalorií, přitom však je plnohodnotným zdrojem bílkovin a obsahuje množství vitamínů. Je to skvělá alternativa pro ty, kteří trpí některým druhem potravinové alergie, ale i pro ty, kteří by se rádi zbavili nějakých nadbytečných kilogramů. 100 gramů obsahuje přibližně 370 kalorií, ale quinoa svůj objem dušením vícenásobně zvětší, tj 10 dkg možná dokonce rozdělit na tři jídla.

Vlákniny, které čistí střeva

Quinoa má pozoruhodný obsah vláknin, a proto přispívá k úspěšnému hubnutí, na dlouhou dobu dodává pocit sytosti a nezvyšuje hladinu cukru v krvi až do nebes. Avšak tato superpotravina je schopna ještě něčeho: podporuje čištění střev. Vlákniny rozpustné ve vodě nacházející se v této superpotravině mají mnoho zdraví prospěšných vlastností. Jsou vhodné pro stimulaci funkce střevních svalů, díky čemuž pomáhají odstranit usazeniny ze střev, uvolňují stolici a jsou účinné proti zácpě. Mají příznivý účinek na metabolismus tuků a uhlohydrátů, a u lidí, kteří konzumují dostatek vlákniny, se zřídka vyvine rakovinu tlustého střeva.

Tipy na recept:

Nejdříve omyjeme quinou, podobně jako rýži, pak ji vložíme do hrnce, pokud možno ne teflonového ani hliníkového, protože z těchto se v průběhu vaření mohou vylučovat toxické sloučeniny. Nalijeme dvakrát tolik vody a vaříme zhruba 15 minut při nízké teplotě, respektive dusíme. Když je hotová, můžeme ji připravit podle naší nálady a chuti, téměř ke každému stravování z ní můžeme připravit něco chutné. Pokud toužíme po vydatní snídani, použitím rostlinného mléka a medu můžeme vykouzlit i rýžovou kaši, resp. kaši. K obědu ji můžeme konzumovat jako přílohu, ale smíšená se zeleninou a masem se hodí i jako hlavní pokrm. Na večeři ji můžeme přidat do lehkého salátu, ať už je to zelenina nebo ovoce, protože quinoa se hodí k oběma. Pokud toužíme po zdravé sladkosti, přidejme ji do těsta na muffiny, připraveného z celozrnné mouky, ale můžeme ji přidat i do podomácky vyrobených müsli tyčinek.

Mysleli jste si to?

Ve vodě rozpustné prebiotické vlákna Quinoi slouží jako potravina pro probiotické bakterie střevní flóry, čímž podporují udržení rovnováhy střevní flóry.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.