head

Vláknina na očistu střev proti trávicím poruchám | V čem ještě pomáhá vláknina?

Vláknina na očistu střev přispívá k upravení správného fungování střev
Vláknina na očistu střev přispívá k upravení správného fungování střev
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Program na očistu střev

V poslední době se stále častěji zmiňuje důležitost zdravého střevního traktu pro celkovou pohodu a pro předcházení různých onemocnění. K tomu, aby to tak opravdu bylo, je nezbytná konzumace vlákniny na očistu střev. V článku jsme shrnuli, kdy a jak pomáhá vláknina.

Špatné trávení, nedostatkové stavy, slabý imunitní systém, problémy s pokožkou. Toto všechno může mít na svědomí nesprávná činnost střev. Dobrou zprávou je, že toto tak vůbec nemusí být. Pokud nepříjemné příznaky nevyvolává nějaká orgánová změna, můžeme jim předejít udržováním střevní soustavy, nebo je zcela odstranit. V tomto nám může pomoci vláknina na očistu střev, a výživové doplňky na detoxikaci a očistu střev, které ji obsahují. Tyto přispívají k upravení správného fungování střev. Není však jedno, jaký produkt si vybereme, nakolik účinnou očistu střev můžeme očekávat jen od těch produktů, které jsou nejvyšší kvality a obsahují přírodní složky.

Komu a kolik?

Jsme ve výhodě, pokud je potřeba vyjádřit se ke konzumaci vlákniny v ideálním množství, protože na rozdíl od ostatních potravin, umíme nabídnout konkrétní čísla. Podle doporučení Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států (The Department of Health and Human Services) totiž, by měli ženy konzumovat denně minimálně 28 gramů vlákniny, zatímco u mužů je to denně minimálně 35 gramů. Smutné je, že celkový denní průměr konzumace je značně nižší. Ba co víc, pokud se zaměříme na mladší generaci, výsledky jsou ještě horší, za což je třeba poděkovat v první řadě jídlům rychlého občerstvení.

Proč je vláknina vlastně tak důležitá?

Vůbec není přehnané tvrzení, že bez vlákniny na očistu střeva není náš organismus schopen optimálně fungovat, a je jen otázkou času, kdy se začnou projevovat zdravotní potíže a následně různá onemocnění. Avšak dříve, než se pustíme do jmenování nejdůležitějších vlastností vlákniny, je nutná ještě jedna důležitá doplňující informace - známe totiž dva druhy potravinové vlákniny, a to ve vodě rozpustnou a nerozpustnou. Chování a účinek těchto vláknin na naše zdraví je z několika hledisek odlišné.

Vláknina rozpustná ve vodě: jsem se řadí například inulin, pektin a beta glukan, které vážou na sebe vlhkost ve střevech, následkem čehož vytvářejí gelovitou látku. Zpomalují trávení, čímž se zlepšuje metabolismus a vstřebávání živin. Kromě toho snižují hladinu cholesterolu, regulují zvyšování hladiny krevního cukru po jídle, chrání sliznici střev, a úpravou metabolismu tuků a uhlohydrátů přispívají k redukci nadváhy. Slouží jako výživa pro probiotické bakterie, čímž podporují rovnováhu střevní flóry a tím i fungování imunitního systému. Úspěšně je lze aplikovat v případě průjmu.

Vláknina nerozpustná ve vodě (celulóza, lignin, hemicelulóza): zvyšuje objem stolice, zároveň urychluje její vyloučení. Snižuje riziko kardio-vaskulárních onemocnění a cukrovky - diabetes, chrání zdraví tlustého střeva. Nakolik vyvolává pocit sytosti, pomáhá při dosažení ideální hmotnosti, a dobře poslouží i při odstranění chronické zácpy.

Detoxikace a očista střev

Vláknina je nejlepším přírodním detoxikantem a čističem střev. Váže a odstraňuje toxiny, a v podstatě doslova seškrábe ze střevních stěn nahromaděné odpadní látky. Tento účinek znásobuje i to, že urychluje přirozený pohyb střev - peristaltiku.

Konzumujeme málo vlákniny

Samozřejmě ideální by bylo, kdyby každý konzumoval dostatečné množství jídel a tekutin s obsahem vlákniny, avšak tak to není. V jídelníčku mnohých z nás je totiž velmi nízký poměr ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin, a stejně v malém množství konzumujeme i léčivé houby (např. Shitake), psyllium (jitrocel) a chia semínka bohaté na vlákninu.

Co je řešením?

Na prvním místě samozřejmě je třeba zmínit změnu jídelníčku, to znamená zvýšit příjem vlákniny na očistu střev. Kromě již zmíněných chia semínek, psyllia a houby shitake se doporučuje konzumovat denně i cibuli, brambory, citrusové plody, žito, jablka, banán, jahody, zelí, čekanku, rajčata.

Pokud však očekáváme okamžitý výsledek, nakolik se již objevily první potíže nebo si chceme být jisti, že organismu dodáme správné množství vláknin, zvolme si některý z výživových doplňků s vysokým obsahem vlákniny. Tyto můžeme použít i v rámci kúry na očistu střev, či obecné očisty střev.

Dohlédněte na to, abychom kupovali kvalitní a ověřené produkty obsahující výlučně přírodní látky. Informace ohledně těchto produktů se dozvíme nejjednodušší cestou na těch fórech, kde uživatelé zveřejňují své zkušenosti a reference.

 

Zdroj:

http://www.drnatura.com/cleanse/fiber-cleanser/

https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.