head

Častá a řídká stolice je znakem onemocnění

Řídká stolice, objevující se několikrát za den, se nepovažuje za normální
Řídká stolice, objevující se několikrát za den, se nepovažuje za normální
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Průjem

Příležitostně objevující se řídká stolice ještě neznamená problém. Každému se může stát, že následkem zkaženého žaludku se objeví průjem. Problém nastává tehdy, pokud se řídká stolice objevuje dlouhodobě.

Samotná řídká stolice není onemocnění, ale příznakem něčeho. U mnohých je to následkem stresu, resp. nějaká intolerance.

Řídká stolice několikrát denně

Mnohým z nás se již stalo, že jsme byli nuceni v rychlosti hledat nejbližší toaletu. Nesprávné stravování (např. mastná jídla), některé infekce, různé záněty, neustálý stres, otrava jídlem, vedlejší účinky léků, narušení rovnováhy střevní flóry, parazity. Kterékoliv z uvedených může vyvolat řídkou stolici. Nicméně, řídká stolice, objevující se několikrát za den, se v žádném případě nepovažuje za normální.

Řídkou stolici způsobuje zánět tenkého nebo tlustého střeva, ale i nedostatečná produkce trávicích enzymů slinivky, nízká hladina žaludeční kyseliny, zda zvýšené vylučování žluči.

Průjem vyvolává i intolerance laktózy, kdy se v organismu sníží nebo zcela ustane produkce laktázy - enzymu odpovědného za odbourávání laktózy. V takových případech se mléčný cukr stává nestravitelným, což způsobuje poruchy trávicího traktu, čili i řídkou stolici.

Konzistence stolice se mění i následkem různých zánětlivých onemocnění (Colitis ulcerosa, Crohnova choroba, Syndrom dráždivého střeva - IBS) - stolice se stává tekutou, resp. kašovitou.

Kdo by alespoň jednou nezažil, že pro žaludeční nervozitu musí navštěvovat toaletu častěji? V případě stresujícího životního stylu se uvolňuje hormon jménem kortikotropin, produkovaný v předním laloku hypofýzy, což vystupňuje činnost tlustého střeva a způsobuje tím řídkou stolici.

Není na škodu vědět, že dlouhodobě trvající řídká stolice může být příznakem i rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Jak zjistit příčinu řídké stolice?

V případě dlouhodobě trvající řídké stolice se v každém případě obraťme na lékaře, a zejména tehdy, pokud jsme dosud podobné problémy neměli. V rámci vyšetření lékař předepíše běžné vyšetření, včetně odběru krve, vzorky moči a stolice, podle možnosti i ultrazvukové vyšetření. Velmi často je nutné i endoskopické vyšetření - kolonoskopie, které může odhalit i rakovinu tlustého střeva.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.