head

Příznaky celiakie, co proti ní můžeme udělat?

Celiakie: co proti ní můžeme udělat?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Střevní problémy

Lepek je bílkovina, která se nachází v obilninách a jedna z jeho složek, gliadin, způsobuje celiakii, která je spojena s atrofií tenkého střeva a několika nepříjemnými symptomy (celiakie, citlivost na lepek). Protože  celiakie může vyvolat vážné poruchy vstřebávání živin, musí pacienti dodržovat přísnou bezlepkovou dietu.

Celiakii doprovází řada nepříjemných problémů, mezi které patří bolesti břicha, které jsou způsobeny konzumací potravin obsahujících lepek, nadýmání a průjmy. Příčinou je to, že působením jedné ze složek lepku, gliadinu vzniká chorobný imunitní projev a tento autoimunitní proces poškozuje klouby a sliznici tenkého střeva, co může po delší době způsobit vážné problémy se vstřebáváním živin. Proto je třeba co nejdříve odstranit podráždění střev, tedy omezit konzumaci potravin, které obsahují lepek.

Co je třeba udělat v případě celiakie?

Protože v současné době neexistuje lék na celiakii, nejdůležitější je odstranění příznaků, co můžeme dosáhnout pomocí bezlepkové diety. Není to však snadný úkol, jak by se mohlo zdát, je třeba dávat pozor na to, že i zpracované potraviny mohou obsahovat lepek. Předtím, než bychom se vzdali těchto potravin, je třeba zjistit, jestli skutečně máme celiakii, k čemu stačí jednoduché vyšetření. Snadno se totiž může stát, že symptomy tohoto onemocnění jsou způsobeny jinými zdravotními problémy, například symptomem dráždivého střeva, zánětem tlustého střeva nebo poškozením střevní flóry.  

Nejdůležitější potraviny, které obsahují lepek:

  • Ječmen

  • Pšenice

  • Pšenice kamut

  • Otruby

  • Slad

  • Žito

  • Pšenice špaldová

Na obale je třeba vyznačit - pravděpodobně obsahují lepek - zákusky, pečivo, obalované maso, masné výrobky, kandované ovoce, osvěžující nápoje, instantní prášky, kečupy, hořčice, některé alkoholické nápoje a slazené mléčné výrobky. Obecně lze říci, že symptomy celiakie mohou zhoršovat potraviny, které obsahují aditiva (zejména se jedná o zahušťovadla, prášky do pečiva a regulátory kyselosti), které také obsahují lepek. Je třeba dávat pozor na to, že oves sice neobsahuje lepek, ale při sběru a při zpracování se může snadno smíchat s obilovinami, které lepek obsahují. Proto se v případě celiakie vyhněme jeho konzumaci.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.