head

Crohnova choroba - Všimněme si varovné signály

Crohnova choroba: jaké jsou příznaky a jaká je příčina?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Střevní problémy

Stále častěji se objevující Crohnova choroba je v podstatě chronický zánět, který klasifikujeme jako civilizační chorobu, protože se vyskytuje většinou v rozvinutých zemích. Může se stát, že nemoc provází chronická bolest kloubů, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti, tyto příznaky však mohou být zavádějící. Crohnova choroba se často nevyléčí úplně, ale správnou životosprávou lze zmírnit její příznaky.

Přestože symptomy Crohnovy choroby se mění podle závažnosti onemocnění, mezi jeho hlavní příznaky patří bolest břicha, silné křeče v podbřišku, které jsou někdy tak silné, že se dají splést s akutním zánětem slepého střeva. V ojedinělých případech může být Crohnova choroba doprovázena chronickou bolestí kloubů, ztrátou chuti k jídlu a bezdůvodnou ztrátou hmotnosti. Z prvních symptomů Crohnovy choroby je důležité zmínit výskyt anální fistuly a hnisavého ložiska. Tak jako symptomy Crohnovy choroby nejsou vždy jednoznačné, tak ani příčiny jejího vzniku nejsou jasné, ale jisté je, že to není stres nebo deprese.

Týká se zejména mladých lidí

Crohnova choroba není nakažlivá a může v podstatě zasáhnout celý trávicí trakt, počínajíc ústní dutinou až po konečník, ale nejčastěji postihne poslední část tenkého střeva, resp. hlavně tlusté střevo. Mezi pacienty s Crohnovou chorobou existuje mnoho dětí a dospívajících, postižené je velké procento lidí ve věku 20 až 25 let, a osoby starší jako 65 let. Při zkoumání genetických příčin je zřejmé, že Crohnova choroba se může opakovat v rámci rodiny.

Mohou nastat komplikace

Jedním z nejvážnějších následků Crohnovy choroby je zúžení nebo úplné ucpání tlustého střeva, což je způsobeno kontinuálním zánětem. V tomto případě se stolice jen částečně vylučuje, takže toxiny se hromadí v organismu a dlouhodobě nepříznivě ovlivňují nejen postižený střevní trakt, ale mají škodlivý vliv i na fungování všech orgánů. V případě úplného ucpání se objeví neustálá nevolnost vyžadující lékařskou pomoc, nesnesitelné nutkání na zvracení a vysoká horečka. Mezi příznaky Crohnovy choroby jsou časté perforace způsobeny análními fistulemi, které mohou vést k závažnému krvácení.

Vhodná strava může pomoci

Zdá se, že i přesto, že v pozadí nejsou nesprávné stravovací návyky, dieta může výrazně zlepšit stav pacienta. Třeba vynechat z jídelníčku rafinovanou mouku a všechny ostatní rafinované potraviny plné cukru a potravinových přísad. Strava bohatá na vysoké živočišné bílkoviny, resp. tuky, může souviset s rozvinutím Crohnovy nemoci, a proto preferujme potraviny obsahující rostlinné bílkoviny. Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a protože nedostatek vitamínu K může způsobit zánět střev, proto konzumujme jídla, které je obsahují. Z léčivých bylin doporučujeme proskurník lékařský, heřmánek nebo lékořice, které zklidňuje zanícené tkáně. Přestože rostlinná vlákna jsou pro zdravé trávení potřebné pro každý organismus, v případě Crohnovy choroby je výhodnější, pokud do svého jídelníčku zařadíme jen lehce stravitelné vlákniny a vyhneme se mastným jídlům.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.