head

Brokolice chránící zdraví, běžná superpotravina

Brokolice chránící zdraví
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Superpotraviny

Mnoho superpotravin obsahuje velké množství vitaminů. Konzumací brokolice můžeme organismu dodat každodenní potřebu vitaminu C a vitaminu K. Tato zelenina je ale mnohem víc, než pouze zdroj vitaminů. Staří Římané, kteří brokolici pěstovali, to dobře věděli.

Brokolice, která patří do čeledi brukvovitých, obsahuje pozoruhodné množství vitaminů B a betakaroténu, který je provitaminem vitaminu A. Je vynikajícím zdrojem vápníku, draslíku a železa a má vysoký obsah vlákniny a různých antioxidantů. Vědci právě antioxidanty vysvětlují zdraví chránící a zdraví zlepšující vlastnosti jednotlivé zeleniny: snižují cholesterol, vysoký krevní tlak, chrání cévy a posilují imunitní systém.

Chrání před mnoha nemocemi

Glukozinuláty, které brukvovitá zelenina obsahuje a které dodávají rostlinám nahořklou a pikantní chuť, se v organismu rozloží na biologicky aktivní antimikrobiální, protirakovinné a zánět potlačující sloučeniny. Právě díky těmto vlastnostem je brokolice vynikající jako prevence proti rakovině. Brokolice posiluje imunitní systém, zabraňuje zvýšené činnosti štítné žlázy, bojuje se záněty, upravuje krevní oběh a zpomaluje stárnutí buněk. Obsahuje velké množství apigeninu, a proto má pozitivní vliv na činnost pankreatu. Bioaktivní sloučeniny, které obsahuje, snižují hladinu cukru v krvi a její zvýšená konzumace snižuje bolesti kloubů a zároveň pomáhá předcházet výskytu artritidy a opotřebení kostí. Ze studií Univerzity Johna Hopkinse vyplývá, že brokolice znásobuje účinek NRF2 enzymu, který hraje důležitou roli při udržování zdraví plic. Jedna ze složek brokolice, sulforafan, který zvyšuje hladinu NRF2, tak podporuje ničení patogenních bakterií makrofágy.

Detoxikuje a alkalizuje

Jako každá superzelenina, tak i brokolice je vynikajícím detoxikantem a alkalizátorem, a jelikož zabraňuje rozmnožování bakterie Helicobacter pylori, její konzumací se můžeme vyhnout i vzniku žaludečních vředů. Díky obsahu vlákniny podporuje tato zelenina rozmnožování prospěšných, probiotických bakterií, čím pomáhá udržovat zdraví střevní flóry. Protože se 80 % imunobuněk nachází v tlustém střevu, střevní flóra přímo ovlivňuje fungování imunitního systému. Brokolice hraje důležitou roli při předcházení a překonávání onemocnění.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.