head

Hroznové jadérka: na co všechno jsou dobré?

Pokud hroznové jadérka polkneme celé, nebo jejich rozžvýkáme, nedokáží své účinky plně rozvinout, proto se z nich připravuje prášek.
Pokud hroznové jadérka polkneme celé, nebo jejich rozžvýkáme, nedokáží své účinky plně rozvinout, proto se z nich připravuje prášek.
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Superpotraviny

Rádi si pochutnáme na šťavnatých hroznových bobulích, stejně máme rádi víno z nich vyrobené. Avšak, jsme si vůbec vědomi, kolik hodnotných složek obsahují hroznové jadérka a proč se vyplatí konzumovat jejich každý den? Na to, jak podporují hroznové jadérka zdraví, upozornil už v 30. letech minulého století i dr Albert Szentgyörgyi, avšak obecně oblíbenými se staly mnohem později, a následně byly právem zařazeny mezi superpotraviny.

Je chybou se domnívat, že bobulky hroznů jsou mnohem hodnotnější než jadérka. Hroznová jadérka jsou totiž koncentrovanou bombou živin. Proto se tyto nevyhazují, ale je možné připravit olej, extrakt z hroznových jadérek, prášek a mouka z hroznových jadérek. Všechny tyto produkty hrají významnou roli při udržování našeho zdraví. Hroznová jadérka obsahují antioxidanty, dále draslík, vápník, hořčík, ale najdeme v nich i některé stopové prvky, jako např. molybden, mangan, železo a měď.

Infekce a rakovina

Hroznová jadérka disponují významným obsahem vitamínu E, kromě toho obsahují vitamíny C a B, beta-karoten, resveratrol, dále pofyfenoly, resp. oligomerické proantosyanidy (OPC). Všechny složky jsou silnými antioxidanty. Díky těmto složkám mohou hroznové jadérka snižovat riziko vzniku jednotlivých druhů rakoviny, chrání před infekcemi a záněty. Resveratrol hraje roli při předcházení rakoviny tlustého střeva, rakoviny plic, zabraňuje růstu melanomů, jakož i zpomaluje stárnutí. Mechanismus působení resveratrolu se zakládá na tom, že potlačuje příjem glukózy v rakovinných buňkách, takže tyto "hladoví", a to způsobuje jejich odumírání. Užíváním resveratrolu lze předejít poruchám paměti, související s věkem, ale možná jí snížit i riziko Alzheimerovy choroby.

Kornatění cév a onemocnění srdce

Hroznová jadérka obsahují flavonoidy s antioxidačními účinky, které posilují imunitní systém, ochraňují srdce a cévní systém, zabraňují oxidaci mastných kyselin a snižují cholesterol, čímž předcházejí kornatění cév. Kromě toho flavonoidy mohou snižovat záněty, poskytovat ochranu před virovými a bakteriálními infekcemi a mají i antialergenní účinek. Jejich konzumace podporuje obnovu buněk a pročišťuje krev od nahromaděných toxických látek. Účinek prášku z hroznových jadérek na ochranu srdce ještě znásobuje, že jeho složky redukují vysoký systolický a diastolický krevní tlak a hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

Cukrovka a obezita

V hroznových jadérkách se v pozoruhodné míře vyskytují sloučeniny oligomerické proantokyanidínových bioflavonoidů, které jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů (silnější než vitamin C). Tato sloučenina je schopná bojovat proti volným radikálům a buňkám způsobujícím nádorové bujení, pomáhá rychle a zcela zpracovat potravou přijaté tuky, proto se vyplatí ji zahrnout do jídelníčku během diety. Vzhledem k tomu, že hroznové jadérka podporují štěpení glukózy, pomáhají předcházet cukrovce 2. typu.

Onemocnění kůže

Olej z hroznových jadérek obsahuje kyselinu linolovou, která může pomáhat při odstraňování podráždění kůže vlivem ekzému, různých zánětů kůže a alergických reakcí, zmírňuje svědění a má antimykotické účinky. Vyživuje a hydratuje, napíná pokožku a zbavuje vrásek. Olej získaný z hroznových jadérek můžeme natírat i na jaterní skvrny, obsahuje totiž kyselinu vinnou, jablečnou a glykolovou, které mají zesvětlující účinek na pleť.

Jadérka nebo prášek?

Pokud hroznové jadérka polkneme celé, nebo jejich rozžvýkáme, nedokáží své účinky plně rozvinout, proto se z nich připravuje prášek. Prášek je distribuován ve formě samotného prášku nebo kapsle, která ho obsahuje. Z fyziologického hlediska obsahuje nejvíce účinných složek modré hrozny, jako Pinot Norir a Cabernet Sauvignon.

Rada na závěr!

Kúru s hroznovými jadérky zařaďme do jídelníčku výlučně tehdy, pokud netrpíme poruchou srážlivosti krve. Hroznová jadérka totiž obsahují látky zabraňující srážení krve.

 

 

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24221993 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504/ 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.