head

Kapusta hlávková: dostupná superpotravina

Superpotravina hlávková kapusta | Proč bychom ji měli konzumovat?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Hlávková kapusta (kapusta kadeřavá, kadeřávek) mimořádně účinně posiluje imunitní systém, a pokud ji konzumujete pravidelně, pomáhá zhubnout, zkrášluje pokožku, zlepšuje duševní výkon a dokonce zlepšuje i zrak. Je skutečnou superpotravinou a její množství vitaminů patří mezi nejvyšší ze všech zelenin.

Zdraví prospěšné vlastnosti hlávkové kapusty (nebo kadeřavé kapusty, kadeřávku) vynikají i mezi ostatními  superpotravinami. Je to mimořádně všestranná a účinná léčivá rostlina a její pravidelnou konzumací můžeme zajistit dobrou fyzickou i psychickou kondici. Své blahodárné účinky vyvíjí nejenom v čerstvém stavu, ale i ve formě sušeného prášku, a proto je hlávková kapusta k dispozici během celého roku.

Vitaminová bomba

Pokud je řeč o vitaminech, existuje pouze několik rostlin, které množstvím vitaminů převyšují hlávkovou kapustu. Pouze 100 gramů kapusty dokáže pro organismus zajistit větší část potřebné denní dávky vitaminů. Vitaminu K obsahuje téměř desetinásobek denní potřeby a konzumací hlávkové kapusty můžeme zcela zajistit i potřebu vitaminů A a K. Obsahuje více karotenoidů než mrkev a kromě toho je i vynikajícím zdrojem mědi, manganu, vápníku, draslíku, vitaminu B2 a B6 a kyseliny listové. Obsahuje všechny životně důležité esenciální aminokyseliny (ty organismus nedokáže sám vyprodukovat) a její další předností je, že omega 3 a omega 6 mastné kyseliny obsahuje ve snadno stravitelné formě.

Zelenina na posílení imunitního systému

Hlávková kapusta účinně posiluje imunitní systém, za co vděčí především svým snadno dostupným  antioxidantům, vitaminu C, karotenoidům, vitaminům A a E. Antioxidanty eliminují přemnožené volné radikály, které oslabují imunitní systém, zvyšují riziko vzniku rakoviny, srdečně cévních onemocnění a zánětů, poškozují DNA, čím urychlují stárnutí buněk a tím i pokožky. Navíc účinné látky hlávkové kapusty přispívají k posílení obranyschopnosti organismu i podpořením aktivity buněk imunitního systému a podpory jejich tvorby. Její protirakovinné účinky posiluje i sulfur (síra), výzkumy  potvrzují, že tento chemický prvek je mimořádně účinný zejména při rakovině prsu a vaječníků.

Podporuje trávení a detoxikuje

Kapusta obsahuje velké množství vlákniny, díky čemu se konzumací kapusty zlepší naše trávení a rychleji se zbavíme i toxických látek. Vláknina vyčistí z tlustého střeva nahromaděné usazeniny a škodlivé látky - co je základem účinné očisty střeva a detoxikace  a přes očištěné stěny střev znormalizuje vstřebávání živin. Stejně tak důležité je i to, že vyloučením toxických látek se může rychleji obnovit i rovnováha střevní flóry v tlustém střevu. Základní stavební složkou střevní flóry jsou probiotické (dobré) bakterie, které se živí vlákninou. Jejich správnému rozmnožování z části brání právě nahromaděné usazeniny a toxiny, přičemž množství špatných bakterií narůstá, co vede k narušení rovnováhy střevní flóry a tím se negativně ovlivní i činnost imunitního systému. Vláknina kromě toho hraje důležitou roli i při ochraně cév, protože přispívá k snížení hladiny cholesterolu v krvi a tím i k prevenci zúžení cév a vzniku jiných srdečně cévních onemocnění (mrtvice, krvácení do mozku).

Ploché břicho s hlávkovou kapustou

Hlávková kapusta podporuje nejenom trávení, ale zároveň normalizuje i vyprazdňování a podporuje metabolismus tuků. Právě díky tomu nám může pomoci i při dosažení vytouženého plochého břicha https://www.vitalitas-magazin.cz/vnitrni-lekarstvi/ploche-bricho. Nezapomínejme: ploché břicho má svá pozitiva i z estetického důvodu, ale mnohem důležitější je, že tuk usazený na břichu (nebo před břišním svalem, pod kůží nebo za břišním svalem, co není vidět) několikrát zvyšuje riziko vzniku některých onemocnění, mezi nimi i cukrovky a srdečně cévních onemocnění. Proto se snažme o odstranění břišního tuku, v čem nám může pomoci hlávková kapusta.

Ještě více blahodárných účinků

Kromě výše uvedeného, má hlávková kapusta mnoho dalších blahodárných účinků. Její častou konzumací zaženeme únavu a bolest hlavy, zlepšíme zrak a vyhneme se zánětům. Účinně se používá při léčbě cukrovky, podporuje činnost mozku, zlepšuje paměť, zmírňuje příznaky astmatu a chrání zdraví kostí, zubů a pokožky.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797181

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1462567/

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.