head

Kolostrum a jeho účinky - Jak podporuje mlezivo náš organismus?

Kolostrum se vyznačuje vysokým obsahem různých růstových faktorů
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

V současnosti využívá medicína antibiotika ve značné míře, často i bezdůvodně. V důsledku jejich nadměrného užívání se vůči nim stávají bakterie rezistentní (odolné), čímž se snižuje obranyschopnost imunitního systému. Proto je důležité posílení imunitního systému, při kterém se můžeme spoléhat na účinnou pomoc kolostra. Z našeho článku se dozvíte, jaké má kolostrum účinky na naše zdraví.

Výzkumy ukazují, že po období puberty, náš organismus produkuje stále méně imunitních a růstových faktorů. Ztráta těchto důležitých složek přispívá k postupnému stárnutí a snížení naší přirozené imunity. Jedním z prostředků jak obnovit přirozenou obranyschopnost organismu je užívání doplňků výživy na bázi kolostra. Kolostrum obsahuje různé růstové faktory, které stimulují produkci T-lymfocytů, imunitních buněk nezbytných pro imunitní reakce. Účinky kolostra tím však zdaleka nekončí.

Co je kolostrum?

Pojďme se blíže podívat na to, co vlastně samotné kolostrum je. Jde o tekutinu (prvotní mléko), kterou produkují mléčné žlázy všech savců krátce před porodem. Pro novorozence a všechna mláďata savců je kolostrum životně důležité. Vysoká koncentrace biologicky aktivních bílkovinných faktorů v něm ochraňují a vyživují novorozence, stejně jako novorozené mláďata savců.

Lidského novorozence chrání i imunitní faktory, které se produkují v placentě, proto pokud nepřijímá kolostrum, není vystaven přímému ohrožení života.

Prospěšné účinky kolostra

Z důvodu vysokého obsahu imunitních a růstových faktorů se kolostrum používalo jako podpůrný prostředek při léčbě mnoha onemocnění již v minulosti. Kolostrum je vynikajícím prostředkem pro posílení imunitního systému, snížení nemocnosti a zmírnění projevů alergií, především v jarním a podzimním období. Pravidelné užívání výrobků na bázi bovinního (kravského) kolostra obnovuje přirozenou střevní flóru, která bývá u starších osob často narušena. Velmi efektivně podporuje rozmnožování bifidobakterií a laktobacilů v trávicím traktu. Působením kolostra se proto snižuje i případná rezistence (odolnost) bakterií vůči účinkům antibiotik a navíc chrání i střevní flóru. Mezi další přednosti kolostra patří jeho příznivý účinek na onkologická onemocnění, záněty i pooperační a poúrazové stavy. Kolostrum prostřednictvím přirozených růstových faktorů zabraňuje stárnutí kůže, ale i ostatních tkání, a má tedy omlazující efekt. Růstové faktory mají vliv i na spalování podkožního tuku a růst svalové hmoty, proto je vynikající i na formování postavy.

Další možnosti použití kolostra

Kromě příznivých vnitřních účinků je kolostrum vhodné i pro venkovní použití. V případě zánětů horních cest dýchacích Vám pomůže jako kloktadlo. Použití kolostra jako kapky do nosu přináší úlevu při zánětech dutin. Navíc kolostrum pomáhá i při ekzémech a má účinek na regeneraci i omlazení pokožky (může sloužit jako náhrada krému při různých alergiích na kosmetické přípravky). Je důležité vědět, že kolostrum není vhodné pro lidi s intolerancí na laktózu a při stavech po transplantacích orgánů.

Jak si správně vybrat kolostrum z nabídky na trhu?

V současnosti je na trhu několik výrobců kolostra - této výjimečné tekutiny z přírody. Kolostrum můžete najít ve formě kapslí, prášku, žvýkacích tablet, ale i v tekuté formě. Společnost DrNatura SuperGreens nabízí kolostrum ve formě kapslí. Tato forma zajišťuje, že se biologická hodnota kolostra tepelným zpracováním nesnižuje. Naopak, tekuté kolostrum se po otevření rychle kazí. Při výběru kolostra je však třeba brát v úvahu kromě vhodné formy i zemi původu. Výrobky na bázi kolostra, které jsou získávány z mimoevropských zemí (Kanada, USA, Nový Zéland a jiné) nemají takovou vysokou účinnost na Evropany. Důvodem toho je fakt, že zvířata z těchto zemí se setkávají ve svém přirozeném prostředí s jinými alergeny a patogeny, což se pak odráží i v účinnosti samotného kolostra na člověka. Společnost DrNatura SuperGreens nabízí kolostrum, jehož země původu je Francie.

Kolostrum má opravdu široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus. Velkou předností je, že jde o čistě přírodní produkt s vysokou účinností. Příznivé účinky kolostra můžete pocítit i Vy prostřednictvím výrobku Premium Colostrum, které najdete v naší nabídce.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.