head

Konopné semeno - chrání zdraví

Konopné semeno je jednou z nejzdravějších superpotravin
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Chrání srdce, pomáhá při trávení, je vynikajícím zdrojem bílkovin, je chutné, a to je pouze několik argumentů v prospěch konzumace konopného semena. Konopné semeno je superpotravinou, účinnou nejenom zevnitř, ale působí zázračně i na pokožku.

Je bohatým zdrojem živin, obsahuje významné množství fosforu, vápníku, hořčíku, železa a zinku a kromě toho se v něm nachází dvacet aminokyselin, včetně všech esenciálních. Konopné semeno obsahuje jedinečným způsobem kyseliny omega-3 a omega-6 a to v ideálním poměru 1:3, jakož i ideální poměr ve vodě rozpustné a nerozpustné potravinové vlákniny.

Když se řekne konopí, mnohé napadne jenom narkotická cigareta připravená ze sušené rostliny. Proto by bylo načase být informováni, že jednotlivé druhy konopí neobsahují ani psychoaktivní složky, které působí na centrální nervovou soustavu, a konopné semeno tyto látky neobsahuje vůbec. Konzumace konopného semena tedy není nebezpečná, ale je doslova doporučována. Konopné semeno můžeme konzumovat čerstvé, můžeme z něj pít odvar, ale mimořádně zdravý je i z něj vylisovaný olej.

Podporuje trávení

Zařadit konopné semeno do svého jídelníčku se doporučuje všem, kteří trpí trávicími těžkostmi. Konopné semeno je totiž, podobně jako semínko chia a psyllium, bohaté na vlákninu nerozpustnou ve vodě, která dokáže odstranit průjem i zácpu. Vláknina rozpustná ve vodě zpomaluje vstřebávání cukru, čímž předchází rychlému nárůstu hladiny krevního cukru (glykemie) po jídle a navíc stimuluje produkci trávicích enzymů. Vláknina konopného semena způsobuje pocit nasycení, čímž podporuje proces hubnutí. Jeho obsah bílkovin a aminokyselin zamezuje pocitu hladu.

Ochrana srdce

Při pravidelné konzumaci konopného semena se s větší pravděpodobností vyhneme srdečně cévním onemocněním. Za tuto vlastnost vděčí konopné semeno vlákninám, které obsahuje a které snižují hladinu krevního cholesterolu, jakož i obsahu esenciálních mastných kyselin. Mastné kyseliny omega-3 zmírňují krevní tlak a ředěním krve zabraňují vzniku krevních sraženin, čímž zamezují uzavření cév a chrání před srdečním záchvatem a mozkovou příhodou. Podobné účinky mají mastné kyseliny omega-6, které účinně snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu, přičemž zvyšují hladinu příznivého cholesterolu HDL.

Zmírňuje záněty

Není mnoho rostlinných olejů, které by byly, tak jako olej lisovaný z konopného semena, tak bohaté na mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Tento olej lze, podobně jako čerstvé konopné semeno, využít při léčbě zánětů kloubů, zánětech tlustého střeva, močového měchýře či na zmírnění bolesti. Jeho protizánětlivé účinky se projevují i zevně při aplikaci na pokožku, zmírňuje záněty kůže, vyrážky, ale za ošetření kvalitním bio konopným olejem nám bude velmi vděčná i suchá pokožka. Hydratuje, vyživuje, redukuje vrásky, odstraňuje pocit svědění a napjaté pokožky a zmírňuje projevy jejího podráždění. Navíc nám vykouzlí i zdravěší, hladší a lesklé vlasy.

Hypertextové odkazy:
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/629104/2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20977230
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868018/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12848277

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.