head

Léčivé účinky petržele | Pro toto ho jezme pravidelně

Petržel je cenná léčivá bylinka
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Superpotraviny

Petržel je jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji používaných zelených bylinek. Dnes se dá pěstovat téměř všude, nejvíce mu vyhovuje středomořské nebo mírnější podnebí a mnoho slunečního světla. Vyplatí se ho konzumovat nejen pro jeho příjemnou chuť, ale i pro jeho mnohé, zdraví prospěšné a léčivé vlastnosti. Léčivé účinky petržele se projeví zejména v jeho čerstvé podobě, proto nezaškodí, pokud máte doma vždy po ruce květináč zelenajícího se petržele.

Je bohatý na účinné složky

Ani bychom si nemysleli, ale petržel je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů, protože obsahuje velké množství vitamínu A-, B1-, B2-, B3-, B5, B6-, B9-, C-, E-, K- a vitamín J. Pozoruhodným je i širokou škálou minerálů, nachází se v něm vápník, fosfor, železo, zinek, draslík, hořčík, selen, mangan, síra a měď v mimořádně velkém množství. Navíc obsahuje i esenciální oleje (apiol, apiozid a myristicin), aminokyseliny, flavonoidy a furokumariny, není náhoda tedy, že se zaslouženě řadí mezi superpotraviny.

Posiluje organismus a detoxikuje

Tato malá nenápadná rostlina je pravou vitamínovou bombou pro zdraví, má pozitivní vliv na téměř každý náš orgán. Vysoký obsah vitamínu C se silnými antioxidačními účinky a jeho flavonoidy účinně posilují náš imunitní systém a vážou volné radikály, zvyšující riziko vzniku zánětu, rakoviny a předčasného stárnutí buněk.

Díky svým minerálním látkám posiluje svaly a klouby a jeho obsah chlorofylu přispívá ke zlepšení překysličení krvi. Důsledkem toho jsou buňky zdravější a rychleji se dělí, zároveň se zrychluje metabolismus, čímž dochází ke snadnějšímu uvolnění případných toxinů. Petržel má významný močopudný účinek, pomáhá zbavit se těla toxinů a přebytečné tekutiny nahromaděné v mezibuněčném prostoru. Díky této své vlastnosti výborně "pročistí" ledviny a močové cesty. Kromě toho má tato rostlina také protizánětlivý účinek, potlačuje příznaky způsobené syndromem dráždivého střeva, podporuje hojení oblastí postižených zánětem. Zlepšuje funkci jater a tím výrazně přispívá k urychlení procesů přirozené detoxikace. Jeho častou konzumací si můžeme udržet hodnotu glykemického indexu, tím zabránit vzniku cukrovky a zároveň regulovat krevní tlak. Petržel je mimořádně bohatý na beta-karoten, což je prekurzorem vitaminu A. Tato složka je skvělým antioxidantem, který chrání zdraví pokožky a očí.

Díky bohatému obsahu železa může pomoci v případě mírné chudokrevnosti, obsah vápníku pomáhá udržovat zdraví kostí a zubů. Petržel konzumován v syrovém stavu významně přispívá ke správnému trávení a snižuje pocit nadýmání způsobený nadměrnou plynatostí.

Kdy se úspěšně používá?

Připomeňme si tedy, při jakých onemocněních a zdravotních problémech může být petržel nápomocný:

 1. nechuť k jídlu;
 2. mírná anémie;
 3. nepříjemný dech;
 4. špatné trávení, nadýmání;
 5. zuby a kosti náchylné na onemocnění;
 6. matná, bledá pokožka, lámání nehtů, vlasy;
 7. problémy se zrakem;
 8. oslabená imunita;
 9. infekce;
 10. problémy s krevním tlakem;
 11. nedostatečná funkce jater.

 

Petržel může být naším skvělým pomocníkem při prevenci následujících onemocnění:

 1. degenerativní onemocnění (např. Alzheimerova choroba);
 2. nádorové léze;
 3. ledvinové kameny;
 4. cukrovka - diabetes;
 5. vypadávání vlasů;
 6. zánět prsní žlázy (během období kojení);
 7. zácpa;
 8. vysoký krevní tlak
 9. zadržování vody;
 10. zánět kloubů.

Syrový, vařený

Petržel můžeme nejen jíst, ale dokonce i pít. Jeho příznivé účinky se projeví rychleji, pokud čerstvě vylisovanou petrželovou šťávu, příp. v kombinaci se smoothie vypijeme nalačno. Pozor: použijme i stonek petržele, protože obsahuje stejné účinné složky jako listy! Jelikož petržel má vynikající protizánětlivé a mírně analgetické účinky, výborně se osvědčil v případě kousnutí hmyzem. Postiženou oblast stačí natřít její čerstvými listy a nepříjemné příznaky se v krátkém čase výrazně zmírní.

Z petržele si umíme připravit i bylinkový odvar, který můžeme vypít, nebo použít jako obklad. Velký užitek přináší při léčbě různých podvrtnutí a natažení, stejně dobře "funguje" i v případě podlitin a proleženin. Petrželový odvar aplikován na daném místě zesvětlí pigmentové skvrny, pomáhá oživit a rozjasnit unavenou pleť. Jestliže po mytí vlasů použijeme k poslednímu oplachu petrželový odvar, budou naše vlasy silnější a lesklejší. Pro urychlení tohoto procesu si z něj připravme zábal na vlasy.

Kdy ho nepoužívejme?

Jeho konzumace - pokud ji nepřeženete - obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Během těhotenství se však doporučuje zacházet s ním opatrně, petržel totiž stimuluje kontrakce v děloze a může vyvolat spontánní potrat. Pro svůj silný močopudný účinek se nedoporučuje pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin.

Věděli jste?

Starověcí Řekové nepoužívali petržel jako bylinku, ale jako dekoraci a prostředek proti uhranutí. Zdobily ním hroby a květinové záhony, aby tak odehnali zlé duchy způsobujíci onemocnění jater, močového měchýře a bolesti zubů.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.