head

Listová kapusta: superpotravina na ochranu očí a zlepšení zraku

Listová kapusta: jak chrání zdraví očí?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Plynutí času se na většině lidí odráží i zhoršováním zraku, po věku nad 40 let se oční problémy objeví téměř u každého. Existují však takové rostliny, které díky svému složení chrání zdraví očí a napravují zrak. Takovou rostlinou je i listová kapusta, která zaujímá mezi superpotraviny popřední místo a je bohatá na vlákninu.

Po dosažení věku 40 let ztratí oční čočka na své pružnosti, její adaptační schopnost klesá, což je výsledkem pomalého, přirozeného procesu. Brýlemi lze špatný zrak korigovat, a existují i takové rostliny, které tento proces zpomalují.

Lutein a zeaxantin

Pomoci mohou lutein a zeaxantin, které ve velkém množství najdeme ve špenátu, kukuřici, brokolici a v listové kapustě. Tyto dvě sloučeniny obsahuje i žlutá skvrna uprostřed sítnice oka. Když se žlutá skvrna poškodí, poškodí se střed zorného pole a vidění bude rozmazané, mlhavé. Lidský organismus lutein a zeaxantin nedokáže sám produkovat, proto je musíme zařadit do svého jídelníčku.

Listová kapusta - přítel očí

Zařazení listové kapusty do našeho jídelníčku zabrání vzniku nemocí očí spojených s věkem, včetně šedého zákalu a makulární degenerace, podporuje zlepšení zraku a chrání zdraví sítnice . Makulární degenerace je jednou z nejčastějších příčin zhoršení zraku ve stáří, zhorší se i ostrost zraku a citlivost na kontrast, písmenka budou rozmazané. Jde o pomalé, postupné zhoršování zraku, avšak tento proces je možné zpomalit vhodnými doplňky výživy, například listovou kapustou.

Nechrání pouze oči

Listová kapusta je bohatá na antioxidanty, díky vitamínu C, karotenoidům, vitamínu A a E posiluje imunitní systém, chrání před volnými radikály. Jelikož má vysoký obsah vlákniny, podporuje trávení, zvyšuje pohyby střev, proto zabraňuje vzniku zácpy. Tím, že udržuje střeva čisté, chrání zdraví střevní flóry, a tato její vlastnost přispívá k její schopnosti posilovat imunitní systém. Jelikož tato superpotravina v sobě ukrývá i omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, je lékem na problémy s klouby, chrání kosti, podporuje krevní oběh, má preventivní účinek proti ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku, ale dokáže dělat zázraky i s pokožkou.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.