head

Mrkev a její léčivé účinky | Jak chrání mrkev naše zdraví?

Mrkev je mimořádně vzácná léčivá rostlina
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Superpotraviny

Když jaro, tak mladá mrkev. Tato křupavá zelenina si najde své uplatnění nejen v kuchyni, ale má také výborné léčivé vlastnosti.

Vzhledem k vysokému obsahu beta-karotenu se mrkev považuje za mimořádně cennou léčivou rostlinu. Účinně posiluje imunitu, pomáhá předcházet vzniku nádorových onemocnění a je užitečná i jako ochrana před volnými radikály.

Mrkev jako lék

Zvýšení rizika vzniku nádorových onemocnění může zapříčinit nízký obsah beta-karotenu v krvi. Mrkev obsahuje vysoký podíl této významné látky, proto její konzumace přispívá k prevenci vzniku rakoviny tím, že ovlivňuje počet bílých krvinek a zvyšuje jejich aktivitu. Kromě toho, svým výrazným antioxidačním účinkem, chrání před škodlivými volnými radikály, stimuluje totiž fungování dětské žlázy. Z beta-karotenu si organismus vytváří vitamin A, který je nezbytný pro dobrý zrak a zdravou sliznici. Jedna mrkev denně v našem jídelníčku výrazně přispěje k léčbě šerosleposti. Mrkev kromě toho obsahuje i vitamíny, vápník, železo, draslík.

Snižuje hladinu cholesterolu

Účinek snižující hladinu cholesterolu dokazují mnohé výzkumy, konzumace dvou mrkví denně dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi i o 11 procent. No účinný je nejen žlutý kořen mrkve, ale i jeho listy. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, omyjte a osušte listy mrkve a připravte si z nich čaj, má totiž hypotenzivní účinek.

Čistí střeva

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny hraje důležitou roli i při detoxikaci našeho organismu. Mrkev zlepšuje trávení, pročistí střevní trakt a napomáhá při odvodnění organismu. Výborně chutná syrová, či vařená a na rozdíl od jiné zeleniny, většina jejích živin se zachová i při vysoké teplotě. Dokonce během vaření se stává karoten více dostupným pro organismus, který z něj tak umí využít i 50 procent. Mrkev jako lék, má příznivý účinek i na žaludek, díky svým alkalizačním vlastnostem pomáhá při léčbě žaludečních vředů.

Chrání pokožku

Obsah vitaminu C v mrkvi pomáhá produkci kolagenu, díky čemuž se pokožka stává pružnější. Navíc, beta-karoten obsažený v mrkvi napomáhá opálení, chrání pokožku před spálením, blokováním volných radikálů zpomaluje proces stárnutí pokožky, zabraňuje vzniku vrásek a pigmentových skvrn.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.