head

Pšeničné klíčky | Živinová bomba na ochranu zdraví

Pšeničné klíčky: na co jsou dobré a proč bychom je měli konzumovat každý den
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Ve velkém množství obsahují antioxidanty, vitaminy, různé minerální látky, vlákninu a  bílkoviny, a právě proto můžeme pšeničné klíčky zařadit mezi superpotraviny. Řeč je o skutečné živinové bombě, která je navíc pro každého snadno dostupná, protože klíčení pšeničných semen můžeme realizovat i doma.

Je možná méně známé, že zdraví prospěšné účinné látky pšenice se nacházejí v klíčcích, a proto pokud konzumujeme jenom bílou mouku, k těmto blahodárným složkám se nedostaneme - nebo pouze v malém množství. Pokud nemáme intoleranci na lepek, měli bychom pšeničné klíčky přidat do svého každodenního jídelníčku. Výborně posilují imunitní systém, chrání srdce a detoxikují.

Zdraví prospěšné složky

Pšeničné klíčky obsahují velké množství vitaminů a minerálních látek, bílkoviny, vlákninu a antioxidanty. Díky všestrannosti a množství blahodárných složek můžeme pšeničné klíčky právem zařadit mezi superpotraviny.

Účinný antioxidant

Za své nejdůležitější zdraví prospěšné vlastnosti vděčí pšeničné klíčky zejména svým antioxidantům. Ty jsou totiž schopny neutralizovat přebytečné volné radikály, které poškozují DNA, značně zvyšují riziko vzniku zánětů, onemocnění oběhové soustavy, nádorových onemocnění a urychlují procesy stárnutí. K jejich schopnosti chránit srdce napomáhá velký obsah železa a draslíku, ale i to, že pšeničné klíčky snižují hladinu špatného (LDL) cholesterolu a na druhé straně dobrého HDL cholesterolu zvyšují. Regulují také krevní oběh a krevní tlak a pomáhají zachovat pružnost cévních stěn. Skvěle posilují imunitu  za co vděčí velkému množství chlorofylu, selenu, omega-3 mastných kyselin, vitaminů skupiny E, D a A a kyseliny listové. Složky pšeničných klíčků dokážou bojovat i proti škodlivým bakteriím. Díky množství kyseliny listové jsou obzvláště doporučovány pro těhotné ženy, jelikož přispívají k prevenci vzniku vrozených vad plodu.

Zlepšují trávení

Protože pšeničné klíčky zlepšují látkovou výměnu a podporují využití živin, můžeme si jejich pravidelnou konzumací udržet i zvýšenou hladinu energie. Navíc se na tyto univerzálně využitelné klíčky můžeme spolehnout i při prevenci před trávicími poruchami. Jejich další předností je, že podporují činnost jater a jejich vlákniny  přispívají k odstranění toxických látek z tlustého střeva a k odstranění zácpy. Díky těmto vlastnostem jsou pšeničné klíčky účinným detoxikantem. Mohou pomoci i při regulaci hladiny cukru v krvi, a proto je mohou bez obav konzumovat i diabetici - pod dohledem lékaře.

Zklidní nervový systém

Vlivem pšeničných klíčků se zmírní stres, zklidní nervová soustava a dokonce se zmírní i svalové křeče. Dodají energii a osvěží tělo i duši. To vše přispívá k tomu, aby se uvolnilo napětí a abychom mohli vidět svět zase pozitivně.

Jak se k nim můžeme dostat?

Nejsnadnější je, pokud si je koupíme, ale klíčení pšeničných semen můžeme snadno realizovat i doma. Bio pšeničná zrna namočíme na několik hodin do vody, potom je dejme do skleněné mísy, zalijme vodou a přikryjme gázou. Jednou denně je zalijme, ale dávejme pozor na to, aby zrna nestála ve vodě. Pokud je budeme pěstovat na světlém místě, můžeme je sbírat už v průběhu týdne. Každý den konzumujme přibližně 50 gramů umytých klíčků. Nejlepší je, pokud je přidáme do salátu nebo do jogurtu. Posbírané klíčky můžeme  v ledničce uchovat několik dnů. Po vysušení je můžeme pomlet, přidat do müsli a omáček. Dávejme pozor na to, že pšeničné klíčky obsahují gluten, a z tohoto důvodu mohou u citlivých osob způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Zdroje:

http://ajcn.nutrition.org/content/77/6/1385.full.pdf+html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12400879

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3507301/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1952203/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886277/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585760

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.