head

Pyl: superpotravina od včel

Pyl: Jaké má léčivé účinky?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Proč se oplatí užívat pyl? Naplní nás energií, posiluje náš imunitní systém, zpomaluje stárnutí, a to je jen několik z jeho příznivých účinků. Tato superpotravina je vynikající bombou živin, která je navíc schopna odstranit z organismu i jedy a toxické látky.

Pyl disponuje obsahem bílkovin konkurujícím masu, jakož i vydatným množstvím vitaminů, minerálních látek, sacharidů, lipidů a zmíněných bílkovin. Obsahuje vitaminy B a E, a jakkoli divně to zněje, i vitamin C. Tímto však seznam ještě nekončí. Pyl je bohatým zdrojem flavonoidů, skrývá v sobě však i beta-karoten, různé enzymy s příznivými účinky, antibiotické látky a rutin. 

Co dokáže pyl?

Pyl zmírňuje záněty, posiluje imunitní systém, stimuluje činnost jater, zmírňuje příznaky menopauzy, snižuje stres, urychluje rekonvalescenci, napomáhá hojení ran, zvyšuje sportovní výkonnost, snižuje vedlejší následky chemoterapie i příznaky alergie a astmatu. Působí antibakteriálně a pomáhá v boji proti infekcím, vyplavuje jedy a toxické látky z organismu, čímž detoxikuje játra, podporuje látkovou výměnu. Pyl je vhodný i při žaludečních těžkostech. Můžeme ho použít v případě vysokého krevního tlaku, díky svému obsahu draslíku, hořčíku, železa, křemíku a fosforu zkrášluje pleť, vlasy a nehty. Pyl je přidáván i do produktů na redukování zapařenin po plenkách, proti ekzémům a do různých kosmetických přípravků na zvláčnění pokožky. Vynikající výsledky se dosahují pylem aplikovaným zvenčí ve formě zábalů.  Zmiňovaný rutin, jež se v pylu nachází, má antioxidační vlastnosti, zabraňující vzniku rakoviny a posilující vlásečnice, čímž pomáhá při křečových žilách.

Jak ho užívat?

Pyl můžeme přidat k potravinám jako např. jogurt, ovesné vločky nebo smoothie, můžeme ho vmíchat do ovocné šťávy, ale když je dobré kvality, chutná i sám o sobě. Jeho účinek bude ještě efektivnější, když ho budeme užívat smíchaný s medem, přičemž denní dávka pro dospělého činí 1-2 polévkové lžíce, u dětí je to maximálně polovina polévkové lžíce. Účinek pylu se nejvíc projeví tehdy, je-li užíván nalačno, proto je vhodné užít denní dávku ráno. Svoje blahodárné účinky pyl projeví, i když ho přidáme do potravy našich domácích zvířat. Můžeme tím rovněž přispět k jejich vyléčení.

Upozornění!

Pyl může způsobit u citlivých osob vážné alergické reakce včetně dýchavičnosti, kopřivky, otoků a anafylaktického šoku. Není bezpečný pro těhotné ženy a spolu s léky na ředění krve, např. s Warfarinem, může způsobit silnější krvácení. Když užíváte jakýkoli lék nebo léčivou rostlinu, obraťte se na lékaře před tím, než začnete užívat pyl.

Zdroj:

http://www.webmd.com/balance/bee-pollen-benefits-and-side-effects

http://www.healthline.com/health/bee-pollen-benefits#overview1

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.