head

Šipky: přírodní ochrana zdraví

Šipky a jejich léčivé účinky: při nachlazení, trávicích potížích
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Šipky jsou obecně známé díky svému vysokému obsahu vitaminu C, avšak díky látkám, které obsahují, mají vynikající protizánětlivé a diuretické účinky, a jejich vláknina podporuje trávení. Hlavně v zimním období je doporučená jejich konzumace, posilují imunitní systém, odstraňuje příznaky nachlazení, snižuje zánět.

Šipky jsou širokospektrální superpotravina, jejich pravidelná konzumace se doporučuje hlavně v ponurých, chladných měsících. Obsah vitaminu C je v šipkách 50 násobně vyšší, než v citronech, ale obsahuje i velké množství antioxidantů. Dosáhněme, aby se stal naší každodenní součástí, pijme čaj ze šípků nebo oživme naše pokrmy s práškem ze šipek. Ať už je řeč o koktejlech, smoothie, sladko-kyselá chuť šipek propůjčí všemu jedinečnou chuť.

Chrání před infekcemi

V plodech šipky (Rosa canina, resp. Psí růže) se ukrývají vitamíny A-, C-, B-, P- a K, ale známe jsou hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Díky antioxidančným vlastnostem posilují imunitní systém, dobře poslouží v chřipkovém období, díky vlastnostem, které ničí bakterie a viry. Tato superpotravina zatočí i s úhlavním nepřítelem žen - nachlazením odspodu, protože má vysoký obsah vitamínů a minerálů, šipky je možné použít při nachlazení a problémů s měchýřem.

Podporuje trávení

Šipky mohou být přírodním lékem při různých střevních problémech. Jejich vysoký obsah vláknin pomáhá při trávení, čímž zabraňuje nárůstu hmotnosti, jsou účinné jako prevence proti zácpě, tak snižují riziko vzniku křečových žil a hemoroidů. Konzumace vlákniny, obsažené v potravě, zabraňuje nárůstu hladiny cukru v krvi po jídle, což je velmi důležité hlavně u těch, kteří trpí cukrovkou. Vlákniny v šipkách podniecujú přechod živin střevem, snižují vznik toxinů.

Podporují tvorbu kostí

Nakolik šipky obsahují vitamín K, přispívají i k tvorbě kostí. Tento vitamín usměrňuje metabolismus draslíku, pomáhá vstřebávání této minerální látky do kostní hmoty, čímž zabraňuje vzniku osteoporózy. Kromě toho je vitamin K - rozpustný v tuku - nezbytný při srážlivosti krve, hraje roli při detoxikaci jater, přispívá ke zdraví cévní soustavy, a mimo jiné je účinný i v boji proti nádorovým onemocněním a demenci.

Mysleli byste si?

Šipky obsahují ve velkém množství i pektin, který zabraňuje vstřebávání značného množství cholesterolu a tuku.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.