head

Snížení hladiny cholesterolu: olejnaté semínka pomáhají

Snížení hladiny cholesterolu: jako ho snižují olejnaté semínka?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Vysoká hladina cholesterolu může způsobit vážné zdravotní problémy, následkem kterých dochází k zúžení žil, k poklesu stěn tepen, resp. k vytvoření trombózy. Naštěstí existuje také „dobrý” cholesterol, který je shopen zvrátit chorobný procesy a stěny cév vyčistí od usazenin, které způsobují zúžení žil. V tomhle pomáhájí olejnaté semínka, které jsou schopné snížit hladinu cholesterolu.

Proč je důležité snížit hladinu cholesterolu?

Často možná slyšet, jaké je nebezpečné, když se v našem organismu nahromadí LDL (málo hustý) cholesterol, který je nazývan také jako „špatný”. Vysoká hladina cholesterolu snižuje rychlost proudění krve, krvní tuky se ukládají na stěny cév, a časem se tam vytvářejí měkké plaky, které snižují objem cév. Proces zde ovšem nekončí, zničením tukových buněk nastává také zánětlivý proces a začíná se ukládání vápníku. V důsledku tohohle jevu se vyvíjí tvrdý plak, který způsobuje nepružnost cév a kornatění cév. Jekoliž se snižuje průměr cév, krev se dostává do různých tkání mnohem pomaleji, dokonce i k životně důležitým orgánům, které se mohou časem poškodit. Může se stát, že jednotlivé kusy plaků se uvolní ze stěny cév a zablokují se. A co víc, vlivem vysoké hladiny cholesterolu se na plaky nanosí také krevní doštičky, resp. červené krvinky. Výsledkem je zastavení průtoku krve a srážení krve. Vyvíjí se trombóza. Snížení hladiny cholesterolu je proto nesmírně důležité.

Kompenzace „dobrým” cholesterolem

HDL - „dobrý" cholesterol je schopen zvrátit tyto chorobné procesy a uvolnit plaky uložené na stěnách cév. Ty se dostanou do krevního oběhu a pomocí jater se pak z organismu odstraní. To je nejlépší, když se vyhýbáme, nebo konzumujeme jen zřídka a v malém množství potraviny, které obsahují LDL - cholesterol: máslo, smetanu, tučné mléko, cukrovinky s nasycenými tuky a transtukovým obsahem, maso a masové výrobky, zralé sýry a vejce. Hladinu cholesterolu výrazně snižují rostlinná vláknina, která váže významné množství cholesterolu, které se dostane do střeva, brání tomu, aby se vstřebala a dostala se do krve. Jejich další výhodou je, že přispívají k odstraňování toxických látek, k očistě střeva, také k zachování zdraví střevní flóry.

Jezme olejnaté semínka

Snižovat hladinu cholesterolu dokážou také potraviny, ktoré obsahují „dobrý” cholesterol a omega-3 mastné kyseliny, včetně olejnatých semínek. Olejnaté semínka regulují hladinu cholesterolu: snižují hladinu „špatného" LDL cholesterolu a zvyšují množství „dobrého" HDL cholesterolu. Jejich další vlastnosti jsou, že jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Tyto jejich účinné látky přispívají k zachování pružnosti a síle cév, konzumací olejnatých semen možná s větší šancí předcházet mozkové porážce, srdečnímu infarktu a kornatění žil.

Které olejnaté semínka jsou nejvýznamnější?

Semínko chia obsahuje velké množství sacharidů, bílkovin, vlákniny a je jedním z nejbohatších zdrojů mastných kyselín omega-3 z řad superpotravin: nachází se v něm víc mastných kyselin, než v lněném semínku nebo v rybách. Díky své gelové konzistenci připravené s rostlinným mlékem a ochucené, může být také konzumován jako pudink, a možno ho přidat také do ranní ovesné kaši a sladkostí.

Při pravidelní konzumaci konopního semena se s větší pravděpodobností vyhneme kardiovaskulárním onemocněním. Za touto svou vlastnost vděčí konopní semeno svým vlákninám, které snižují hladinu cholesterolu v krve, tak i obsahu esenciálních mastných kyselin. Mastné kyseliny omega-3 snižují vysoký krevní tlak, a ředěním krve zabraňují vzniku krevních sraženin.

Pistácie mají vysoký výskyt antioxidačního luteinu, mastných kyselin omega-3 a omega-6, stejně jako vitamínu E. Lutein zabraňuje ukládání cholesterolu do tepen, a proto hraje důležitou roli při prevenci vysokého krevního tlaku a dalších oběhových problémech.

Draslík v lněném semínku a mastné kyseliny omega-3 snižují vysoký krevní tlak, triglyceridy a hladinu LDL-cholesterolu a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění, kornatení žil, srdečního infarktu. Pomáhají také při prevenci výskytu rakoviny tlustého střeva.

Arašídy jsou bohaté na rostlinnou vlákninu, minerálne látky a vitamíny, jejich nenasycené mastné kyseliny snižují hladinu LDL-cholesterolu.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.