head

Superpotraviny: každodenní pomocníci žen

Superpotraviny pro ženy | Které to jsou? Na co jsou dobré?
Eva Macphersonová Eva Macphersonová
Přírodní léčitel a výživový poradce
Téma: Superpotraviny

Asi  neexistuje žena, která by se na konci dne od množství povinností necítila být úplně vyčerpaná. Výchova dětí a vedení domácnosti vyžaduje velkou dávku energie, nemluvě o tom, že většina z nich kromě toho chodí i do práce. Není proto divu, že na péči o svou krásu jim nezůstává téměř žádný čas. Existují však potraviny, které ženám pomáhají  a to jsou superpotraviny. Dodají energii, doplní živiny, ochrání před onemocněním a také zkrášlují.

A den může začít!

K snídani se vysloveně doporučují chia semínka, která jsou  v žebříčku superpotravin na předním místě. Dodají energii, zasytí a díky vysokému množství vlákniny zpomalují vstřebávaní sacharidů a cukrů, a proto se organismus dostává k energii postupně a rovnoměrně. Z chia semínek si můžeme připravit energetický nápoj, který zvyšuje výkonnost, zajistí pro organismus příjem tekutin a podporuje imunitní systém, protože obsahuje velké množství antioxidantů. Z těchto drobných semínek si můžeme připravit i masku na obličej. Jejich vitaminy, minerální látky a také omega 3 mastné kyseliny zpevňují a vyživují pleť. Množství zinku v chia semínkách poskytuje pomoc pro zanícenou pleť s vyrážkami.

Dobití energie na oběd

K obědu konzumujme pokrmy připravené z chřestu. Tato superpotravina je bohatá na rostlinné vlákniny, její antioxidační vitaminy pomáhají vázat volné radikály, obsahuje velké množství vápníku, hořčíku, posiluje srdeční svalstvo, podporuje správnou činnost srdce, odstraňuje v organismu nahromaděné edémy, které způsobují poruchy oběhové soustavy, případně vysoký krevní tlak. Chřest je bohatý na nukleové kyseliny, které zpomalují proces stárnutí. Díky množství vitaminu E má protizánětlivý, hydratační a zklidňující účinek a navíc podporuje i hojení ran. Dobrým výběrem může být i kapusta. Její obsah vitaminu K zlepšuje zapracování vápníku do kostí. Pouze jeden šálek kapusty obsahuje téměř šest až sedminásobek potřebné denní dávky vitaminu K a dvojnásobek denní potřebné dávky vitaminu A. Superpotravina kapusta je mimořádně bohatá na vitamin C, který skvěle posiluje imunitní systém, avšak vlivem tepla se zničí, a proto kapustu používejme raději k přípravě salátů. Brokolice v sobě skrývá velké množství vitaminů B a betakaroténu, který chrání zdraví očí a zpomaluje stárnutí, zatímco špenát je prvotřídním detoxikantem, podporuje látkovou výměnu a díky množství vitaminu B pomáhá udržovat optimální látkovou výměnu bílkovin, sacharidů a tuků. Špenát, superpotravina s alkalizujícím účinkem snižuje i riziko vzniku různých plísňových onemocnění a s jeho pomocí můžeme dát sbohem i špatné náladě.

Odpolední rozmazlování

Pokud po obědě začínáme být unavení, rychle si vezměme kuchyňský robot a dejme druhý dech svým zásobám vitaminů a minerálních látek! Vykouzleme si koktejl z rostlinného mléka, acai bobulí, brusinek, malin, jahod a banánů a přidejme do něj trochu řasy spirulina, která je jedinečným zdrojem bílkovin, obsahuje železo a betakarotén, díky čemu zkrášlí pokožku i vlasy. Pokud toužíme po něčem sladkém, připravme si rychlý pudink z chia semínek, jehož chuť můžeme střídat podle nálady i s použitím výše uvedeného ovoce. Bez obav  si můžeme dát několik kousků hořké čokolády, která obsahuje zinek, draslík, hořčík, měď a vitaminy A, D, E a B a kromě jiného zvyšuje v mozku hladinu dopaminu, díky čemu se budeme cítit mnohem lépe.

Večeře bez výčitek


Pokud si  večer pro sebe najdeme trochu času, překvapme se talířem pikantního salátu z kiwi, který zkrášlí pokožku, je skvělým antioxidantem a detoxikantem, pomáhá v prevenci proti vzniku zubního kazu a také zpomaluje proces řídnutí kostí. Do svého salátu přidejme rajčata, která obsahují lykopen s protirakovinným účinkem, nějaký nízkotučný sýr, kalifornskou papriku, několik kousků  jablka, pomeranče, přidejme několik kapek nějakého rostlinného oleje (ořechový, lněný, olivový, dýňový apod.), šťávou z limetky a na závěr posypme trochou soli.

Související články

oblak štítků

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.