Představte si, že máte doma přístroj na výrobu rostlinného mléka, do něhož jen vložíte přísady, zapnete a ten připraví polévku, rostlinné mléko nebo smoothie, zda chutnou ranní kaši místo Vás! Přesně toto Vám umožňuje Vitamilk, protože není nutné při něm postávat a čekat.
Seznámíme Vás s funkcemi výrobníku rostlinného mléka, ze zásadami přípravy, ale ukážeme Vám i to, jakou kombinací potravin můžete dosáhnout požadovanou konzistenci. Na naše otázky odpovídá Lucia Kuchárová obchodní partnerka DrNatura - společnosti distibuující přístroj Vitamilk, která nám prozradí zásady přípravy kaše.
Po rozbalení bych určitě doporučila nejprve přístroj Vitamilk propláchnout, vždyť nakonec v něm budeme připravovat jídlo, takže čistota je důležitá. Následně si na přístroji zobrazte všechno, přečtěte si návod k použití, nakonec si vyhledejte na naší internetové stránce recepty. Dříve, než se pustíte do vlastního experimentování, doporučuji vyzkoušet několik z nich.
Prvořadou funkcí Vitamilk je příprava rostlinného mléka, takže já bych začala s tím. Konzistence mlék připravených podle našich receptů je podobná, jako konzistence rostlinného mléka koupeného v obchodě. Hlavním kritériem je to, aby každý sám zjistil, co mu chutná. Po mlécích bych pokračovala s polévkami, kde je stejně důležité pochopit, jaké potraviny lze dávat do Vitamilk.
Bohužel ne. Hlavně při kaši je důležité dodržet naplnění vodou podle označení min - max na straně přístroje. Je nutné pochopit, že pokud do přístroje nalijeme menší množství vody, kaše se může připálit a přísady nebudou správně zmixovány, nakolik ručka přístroje nesahá úplně na dno - tedy nedokáže správně umixovat přísady. Pokud nalijeme více vody, obsah může vyvřít. Doporučuje se promyslet si, jak se jednotlivé potraviny chovají v přístroji. Například amarant (ne extrudovaný, ale obyčejný na vaření) je taková potravina, která se zvětšuje, čímž zvýší i objem kaše. Když jsem z něj poprvé vařila kaši, překypěla mi.
Je to osobité a závisí na tom, jaké potraviny vkládáme do Vitamilk. Teprve poté, co člověk pochopí fungování přístroje, je možné odvážnější kombinovat potraviny. Teprve pak se připraví chutná kaše, která není ani řídká ani hustá. Mezi mé oblíbené recepty ovesné kaše patří například:
- 1 odměrka ovesných vloček + 2 odměrky kokosu,
- ½ odměrky quinoa + ½ odměrky amarantu,
- 3 odměrky kokosu + 1 odměrka ovesných vloček,
- 3/4 odměrky pohanky + 1 odměrka ovesných vloček + ½ odměrky kokosu,
- 1 MK Hajdina (hajdinakása) + ½ MK rizs,
- 1 odměrka ovesných vloček + 1 odměrka rýže natural
Toto jsou všechno vynikající kombinace. Každou kaši lze podle potřeby zahustit. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že některé kaše zhoustnou během doby vychladnutí.
Doporučuji kaši ochutit na konci vaření. Špetka soli, ale nic nepokazí. Potraviny, jako mák, rozinky, datle, sušené švestky atd. přidejme raději na začátku vaření. Ochucovadla jako med, skořice, či cukr, zase raději na konci vaření. Najlépe je dochucovat tak, že na konci programu přidáme ochucovadla a ještě jednou spustíme program pro sekání ovoce.
Vitamilk nedokáže rozpoznat, jaké potraviny jsme do něj vložili. Každý program je stejný - přibližně 20 - 25 minutový - kromě programu na smoothie, který trvá přibližně 2 minuty. Rozdíl je v mixování. Pro přípravu kaše a polévek jsou vhodné programy Nutriční pasta a Ovesná kaše. Rozdíl mezi oběma zmíněnými programy je jen to, že u programu Nutriční kaše je doba mixování delší. Takto bude obsah jemnější, zatímco u programu Ovesná kaše zůstávají malé kousky.
Zahuštění doporučujeme vždy na konci. Po skončení programu odložte víko Vitamilk, vložme přísady, znovu uzavřeme nádobu a spustíme program pro sekání ovoce. Pro zahuštění kaší doporučujeme dětskou krupici, banány, kukuřičnou krupici, či kokosovou mouku. Pro zahuštění polévek doporučujeme ovesné vločky, nebo sýr. TIP: pokud připravujeme jídlo z rýže, premyme ji nejprve důkladně, předejdeme tak tomu, aby se připálila.
Vitamilk je elektrický přístroj, proto je důležité dávat pozor při jeho používání, ale také čištění. Pokud se stane, že do částí chráněny černou gumou se dostane voda, nic vážného se nestane. Je třeba nechat přístroj volně vysušit a vše bude v pořádku.
Občas se stane, že ve Vitamilk se něco připálí. V takovém případě je nutné nalít vodu, aby se pořádně odmočil, resp. velmi velmi dobře se při čištění osvědčila obyčejná soda bicarbona.
V dalším článku se důkladně seznámíme s způsobem a triky pro přípravu smoothie a rostlinného mléka.