head

IBS - léčba probiotiky

Jak se dá léčit IBS probiotiky?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: Syndrom dráždivého střeva - IBS

Léčba IBS  s medikamenty není možná, ovšem probiotické bakterie výrazně zmírní symptomy tohoto onemocnění.

Vícero vědeckých výzkumů potvrdilo, že složení střevní mikroflóry pacientů se symptomy IBS (syndrom dráždivého tračníku) je pozměněné a střevní mikroflóra bezprostředně ovlivňuje činnost některých orgánů. Když počet probiotických střevních baktérií klesne, tak se procesy v mozku – a tím i chování – liší od normálu.

Narušená střevní mikroflóra působí IBS

Stav  střevní mikroflóry má vliv nejen na zažívání, ale také na mentální zdraví, a její poškození vede ke vzniku celé řady nemocí. Střevní mikroflóra hraje roli  v regulaci zažívání a efektivní činnosti imunitního systému, přičemž narušení její rovnováhy může vést k psychickým poruchám, jako třeba deprese, obsese, úzkostní stavy a panické ataky. Pokud poměr probiotických bakterií nacházejících se v tlustém střevě poklesne, objeví se zažívací potíže. Zhorší se absorpce živin, střevní sliznice bude narušena a také z hlediska vzniku IBS důležitá peristaltika se stane abnormální. Mnoho recentních výzkumů potvrzuje, že se složení střevní mikroflóry lidí trpících IBS negativně mění a v jejich organismu je přítomno o hodně méně zdraví prospěšných probiotických bakterií.

Jak pomáhají probiotika?  

Modifikací poměru zdraví prospěšných bakteriálních kmenů přítomných ve střevní mikroflóře lze  účinně léčit onemocnění, jejichž průvodními symptomy jsou nadýmání a křeče nebo bolesti břicha či žaludku. Důvodem je, že počet probiotických bakterií přítomných a kolonizovaných v tlustém střevě poklesne a objeví se zažívací potíže. Zhoršuje se absorpce živin, střevní sliznice se může narušit, nastanou problémy s vyprazdňováním, a také z hlediska vzniku IBS důležitá peristaltika se stane abnormální. Podáváním probiotických bakterií se zlepšuje metabolismus, reguluje se peristaltika a střevní sliznice se zregeneruje. Znovunastolení rovnováhy střevní mikroflóry má příznivý vliv na zažívání, a kromě toho napomáhá v absorpci živin a různých minerálních látek, například hořčíku a  železa.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.