head

Prevence rakoviny tlustého střeva | Jak se můžeme vyhnout rakovině tlustého střeva?

Rakovině tlustého střeva můžeme předejít správnou výživou
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: tlusté střevo

I přesto, že neznáme důvod vzniku rakoviny tlustého střeva, nezdravý životní styl hraje prokazatelně svou roli. V zájmu prevence rakoviny tlustého střeva je tedy důležitá změna životního stylu a účast na screeningu.

Rakovina tlustého střeva je na předním místě mezi onemocněními s následkem smrti na světě, své oběti "sbírá" hlavně v rozvinutých zemích. Nezdravá strava, nedostatek pohybu, konzumace pochutin, to vše přispívá k vysokému počtu obětí onemocnění.

Poškozená střevní flóra

V tlustém střevě probíhá poslední fáze trávicího procesu, vstřebávání většiny živin, a přesun odpadních látek ke konečníku. Pokud v tlustém střevě narůstá množství nahromaděných odpadních látek a toxinů, snižuje se možnost vstřebávání živin, účinkem toxinů se naruší rovnováha střevní flóry. Z usazených odpadních látek se mohou vstřebat zpět složky nebezpečné pro zdraví, nakolik se v tomto prostředí cítí dobře i patogenní bakterie a parazity. Jelikož 80 procent imunobunek se nachází v tlustém střevě, pokud se naruší zdraví střevní flóry, klesne i účinnost imunitního systému. Jednotlivé studie potvrzují, že střevní flóra těch, kteří jsou postiženi rakovinou tlustého střeva, je odlišná, než u zdravých - obsahuje větší množství choroboplodných bakterií. Z pohledu prevence rakoviny tlustého střeva je tedy velmi důležité zdraví střevní flóry.

Změna stravovacích návyků

Jedním ze základních kamenů prevence rakoviny tlustého střeva je změna stravy. Polotovary a hotová jídla, masné výrobky konzervované sodíkem, nadměrná konzumace červeného masa, alkoholu, dále strava s nízkým obsahem vláknin - tyto stejnou měrou zvyšují šanci vzniku rakoviny tlustého střeva, proto je doporučeno skoncovat s jejich konzumací nebo ji alespoň minimalizovat. Konzumace živočišných bílkovin může být úzce spojena s rakovinou, cukrovkou - diabetes, kardio-cévními onemocněními. Je to proto, protože živočišné bílkoviny podstatně snižují účinnost našeho trávení. Vyplatí se proto přejít na stravu bohatou na rostlinné bílkoviny a vlákniny, jako jsou konopné semínka, chia semínka a kořen maca. Vedle toho se doporučuje zbavit se nahromaděných toxinů detoxikací, resp. provést očistu střev. Předností očisty střev je, že vyloučí z těla parazity, produkující v rámci metabolismu toxiny, jakož i pomáhá napravit rovnováhu střevní flóry.

Screeningové vyšetření

Bezprostřední příčinou rakoviny tlustého střeva jsou střevní polypy, případně jiné změny sliznice střeva, jako např. vředy a rány. Mezi vředovým zánětem tlustého střeva a rakovinou jsou vykazatelné jisté spojitosti, pokud jde o chronické zánětlivé onemocnění. Crohnova choroba stejně může způsobit vznik rakoviny tlustého střeva, jde také o chronický zánět, který se netýká jen sliznice, ale celé střevní stěny a časem se mohou vytvořit vředy. Pokud jsou tyto změny včas zpozorovány, zhoršení onemocnění je možné pozastavit, čímž klesá možnost zmutování zánětlivých buněk. Jelikož rakovina tlustého střeva se dotýká hlavně lidi ve středním věku, právě jim je doporučený občasný screening, ale i těm, u kterých se toto onemocnění již vyskytlo v rodině. Neodkládejme návštěvu lékaře, pokud se nám objeví ve stolici krev, vůbec není jisté, že jde jen o zlatou žílu. I při nejmenších potížích konzultujme s odborným lékařem, nezapomínejme: je lepší mít strach, jak se nalákat.

Užívání probiotik

Jak jsme již zmínili, upravením rovnováhy střevní flóry je možné snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. K tomu jsou, ale nepostradatelné probiotika, nejčastěji se k nim dostaneme konzumací fermentovaných potravin nebo kvalitními výživovými doplňky. K rychlejšímu rozmnožování probiotických bakterií jsou potřeba prebiotika. Tyto znamenají pro prospěšné bakterie nejdůležitější výživu. Symbiotiká obsahují obojí.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.