head

Příčiny rakoviny tlustého střeva: co ji způsobuje?

Co způsobuje nádor v tlustém střevě?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: tlusté střevo

Příčiny rakoviny tlustého střeva nejsou přesně specifikovány, avšak existují takové faktory, které zvyšují náchylnost na ni. V západních zemích je toto onemocnění velmi rozšířené, proto lze předpokládat, že nezdravý způsob života sehrává na výskytu velkou roli.

I přesto, že rakovina tlustého střeva je jedno z nejsnáze diagnostikovatelných onemocnění, počet postižených na celém světě roste. Je rozšířená hlavně v rozvinutých státech, proto se dá předpokládat, že na její pozadí je i nezdravý způsob života. Přestože se rakovina tlustého střeva může projevit u kohokoliv, bez ohledu na věk a pohlaví, nejčastěji se dotýká lidí ve věku nad 50 let. Při zkoumání příčin rakoviny tlustého střeva se prokázaly jisté souvislosti, které bychom Vám rádi objasnily.

Způsob života

V moderním světě se setkáváme s různými toxiny denně, ať už je řeč o jídlech plných přídavných látek, trans tuků, koření a s vysokým obsahem kalorií, červeném mase nebo pochutin. Nadměrná konzumace alkoholu, kouření mohou zvyšovat náchylnost mimo jiné na rakovinu tlustého střeva, ale i dlouhodobě užívané léky, dráždící sliznici střev, mohou přispět k propuknutí rakoviny tlustého střeva. Následkem konzumace stravy s nízkým obsahem vláknin, se toxiny ukládají v tlustém střevě, vyvolávají zánětlivé stavy - pokud se tyto záněty stanou chronickými, mohou spustit rakovinotvorné procesy.

Onemocnění

Crohnova choroba, zánětlivé postižení tlustého střeva, obezita způsobená cukrovkou - diabetes typu 2, tyto nemoci se mohou objevit na pozadí rakoviny tlustého střeva a zvyšovat její riziko. Dalším rizikovým faktorem může být i diagnostikování rakoviny dělohy, děložního čípku a prsu v předchozím období. Mezi příčinami rakoviny tlustého střeva figurují i ​​infekce způsobené parazity - paraziti totiž produkují toxické látky, které poškozují tkáně.

Genetika

Na pozadí onemocnění může stát i genetika. Potvrdilo se, že v rodinách, kde se již rakovina tlustého střeva vyskytla, je větší šance na vytvoření nádoru v tlustém střevě.

Při prevenci rakoviny tlustého střeva hraje důležitou roli odstranění toxinů a nahromaděných odpadových látek ze střeva. Minimálně jednou ročně vykonejme detoxikaci a očistu střev.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.