head

Komu a kdy je doporučený screening rakoviny tlustého střeva

Screening rakoviny tlustého střeva může zachránit život
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: tlusté střevo

Je načase brát vážně účast pro screening, je to základ úspěšného léčení a snižování úmrtnosti. Screening rakoviny tlustého střeva se výborně hodí při včasném rozpoznání onemocnění, předrakovinného stavu a také na včasnou léčbu objeveného onemocnění.

Při včasném objevení rakoviny tlustého střeva jsou vyhlídky na vyléčení velmi dobré. Toto však není možné bez screeningu rakoviny tlustého střeva. Laboratorní vyšetření vzorku stolice je vhodné pouze na to, aby byla prokázána přítomnost krve ve stolici, avšak ve stolici se krev neobjevuje pouze při nádorovém onemocnění. Na druhé straně může být negativní test zavádějící, protože rakovina tlustého střeva ne vždy způsobuje krvácení.

Kdy se objednat na screening?

Rakovina tlustého střeva se dotýká hlavně lidi ve středním věku, proto je doporučován občasný screening, a také pro ty, kde se v rodině onemocnění už vyskytlo. Jelikož se jedná o výjimečně agresivní typ rakoviny, pokud se rozšíří na sliznici dutiny břišní a na jiné orgány, čas dožití je jen několik měsíců. Stejně důležité je absolvovat screening rakoviny tlustého střeva i pro ty, kteří měli test na přítomnost krve ve stolici pozitivní.

Čím se provádí screening rakoviny tlustého střeva?

Na odhalení rakoviny tlustého střeva je nejvhodnější kolonoskopie, tzv. zrcadlení střeva, jelikož její pomocí se dají odhalit i včasné změny, ba co víc, během vyšetření lze bezbolestně odstranit i případné polypy. V zájmu vyloučení možnosti rakoviny tlustého střeva je v některých případech nezbytné odebrání vzorku tkáně, ze kterých se vykáže přítomnost nádorových buněk, ale onemocnění je možné v případě potřeby ujasnit i pomocí obrazových technik, jako např. MRI a CT. Kolonoskopie je kromě odhalení onemocnění vhodná i na odstranění střevních polypů, považovaných za předrakovinný stav.

Jak probíhá vyšetření?

Mnohé odrazuje a mají strach z kolonoskopického vyšetření tlustého střeva. V dnešní době probíhá vyšetření pomocí analgetik, v klidu, resp. v narkóze. Při vědomí může případné fouknutí vzduchu do střev, resp. přechod sondy střevními záhyby, způsobit bolest. Pobyt v nemocnici není zapotřebí, avšak 2-4 dny před vyšetřením se doporučuje konzumace speciální stravy s velkým množstvím tekutin, aby se tlusté střevo vyčistilo. Večer před kolonoskopickým vyšetřením je třeba užít projímadlo, resp. pomocí klystýru střeva vyčistit. Následně se konečníkem zavede trubice, dlouhá přibližně 1,5 metru, která má na konci kameru a lampu. Dalším krokem je roztažení střev za pomoci vzduchu, čímž se narovnají střevní záhyby. Takto je možné objevit i případné skryté polypy, nádory a záněty. V případě, že během vyšetření lékař objeví nebezpečný polyp, dokáže ho přístrojem snadno odstranit. Během kolonoskopického vyšetření je možné odebrat vzorek tkáně, čímž se dostane lékař k přesnějším informacím v případě deformací.

Jednou z alternativ kolonoskopie je rentgen tlustého střeva naplněním kontrastní látky, jiným jménem irigoskopie. Tato sice zajistí nepřímý přehled, ale touto metodou nelze odebrat vzorek tkáně z podezřelých míst, jen prohlédnout snímky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.