head

Tenká stolice - což je příčinou změny tvaru stolice?

Tenkou stolici může způsobovat i ucpání v tlustém střevě
Tenkou stolici může způsobovat i ucpání v tlustém střevě
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: tlusté střevo

Dokážete se vyprázdnit jen těžko a s námahou? Máte často tenkou stolici? Neberte to na lehkou váhu, protože tenká stolice může být příznakem i rakoviny tlustého střeva.

Tak jako konzistence, i tvar stolice závisí na mnoha faktorech. Ovlivňují ho zkonzumované živiny, ale i to, kolik tekutin přijímáme. Každému se občas stane, že stolice se odlišuje od tzv. normálu, avšak na což poukazuje dlouhodobě přítomna tenká stolice?

Tenká stolice - příčiny

Pokud si všimneme, že na toaletě dokážeme něco vyprodukovat pravidelně jen po delším vysedávání a vynaložené námaze, a stolice je tenčí, než obvykle, tak pravděpodobně něco není v pořádku s naším trávením nebo trávicím traktem.

Snadno se může stát, že příčinou je nízká konzumace vlákniny, která v podstatně odlehčuje stolici a pomáhá při pohybu střev - peristaltice. Následkem této situace je zácpa, jejímž výsledkem je kouskovitá nebo tenká stolice.

Můžeme jmenovat několik takových změn, které zabraňují pohybu obsahu střev a znemožňují vyprázdnění stolice normální hroubky. Tenká stolice je výsledkem ucpání tlustého střeva, nebo jakéhokoliv zúžení v oblasti konečníku. Normálně vyprazdňování stolice ovlivňuje mnoho faktorů, jako například vnitřní hemoroidy, zvětšení prostaty, přítomnost polypů v tlustém střevě, zda oslabený reflex vyprazdňování stolice.

Neléčené zúžení střev může vést k ucpání střev, které lze odstranit pouze operativně. Následkem Crohnovy choroby vznikají ve střevě zjizvené tkáně, které často způsobují ucpání cév, vlivem zánětlivých procesů srůsty ve střevech vedou k jejich zúžení, slepení. Zúžení tlustého střeva může vzniknout i důsledkem nádoru na tlustém střevě a rakoviny tlustého střeva.

Jak tomu předcházet?

Pokud trpíme zácpou, třeba si uvědomit, že strava s nízkým obsahem vlákniny, bohatá na cukry a tuky, zpomaluje trávicí procesy. Vlivem toho se mění konzistence stolice, vstřebává se větší množství vody z ní, následkem čehož se těžší vyprazdňuje. Naštěstí, správnou stravou podporující trávení a pohyb střev - peristaltiku, je možné upravit vyprazdňování. Zvýšený příjem potravinových vláknin, obzvláště ve vodě rozpustných (např. osemení psyllia), přispívají k léčbě zácpy a k úpravě vyprazdňování. Mimo jiné pomáhají i potraviny obsahující probiotické bakterie. Abychom urychlil pohyb střev - peristaltiku, věnujme zvýšenou pozornost pohybu a přijímání dostatečného množství tekutin. Rakovina tlustého střeva ohrožuje hlavně lidi ve středním věku, proto se doporučuje pro ně občasný screening rakoviny tlustého střeva, a rovněž pro ty, u kterých se v rodině toto onemocnění už vyskytlo.

Pokud zácpa nebo tenká stolice přetrvává delší dobu, vyhledejme lékaře, který určí jejich příčinu různými diagnostickými prostředky.

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.