head

Jak dosáhnout zdravé tlusté střevo? Účinné rady, které fungují!

Jak si zachovat zdravé tlusté střevo?
Suren Bahidská Suren Bahidská
Novinář
Téma: tlusté střevo

Tlusté střevo je pro mnohé stále společenské tabu - přestože ve skutečnosti by to tak vůbec nemuselo být. Potřeba mít zdravá střeva je totiž vstupenkou do světa zdravému životního stylu. Zdravé tlusté střevo je pro správné fungování našeho organismu a prevenci nemocí doslova alfou a omegou.

Je nesporné, že lidé se zdráhají mluvit o svém tlustém střevě. A to nejen mezi sebou, častokrát se tomuto tématu vyhýbají i u svého lékaře. Dělají tak velkou chybu, protože, pokud nemáme zdravé tlusté střevo, náš organismus je vystaven mnohem většímu riziku vzniku infekcí a různých onemocnění.

Proč je tlusté střevo tak důležité?

Pokud je řeč o tlustém střevě, většina lidí pomyslí na trávení.  Avšak, tento orgán zasahuje do fungování našeho organismu z podstatně více aspektů.
Tlusté střevo je část střeva, které v břiše z obou stran obklopuje tenké střevo a konečník, ve tvaru písmene "U". Jeho úkolem je dokončit trávení, odděluje tekutinu od stolice, vylučuje draslík, sodík a jiné soli, pomáhá odstranit odpadní látky ze střev do konečníku.
Stav
střevní flóry nacházející se v tlustém střevě, bezprostředně ovlivňuje funkci imunitního systému. 70 - 80% buněk imunitního systému se totiž nachází právě v tlustém střevě. Narušením rovnováhy střevní flóry, kdy množství škodlivých mikroorganismů převyšuje počet přítomných prospěšných bakterií, se může výrazně zhoršit stav obranyschopnosti našeho organismu. Navíc se prospěšné bakterie v tlustém střevě podílejí na produkci některých trávicích enzymů a vitaminů (vitamin K, vitamin B7) a hrají klíčovou úlohu při ochraně střevní sliznice.

Zdravé tlusté střevo a probiotika

Z výše uvedeného je zřejmé, že jedním z prvotních předpokladů zdravého tlustého střeva je rovnováha střevní flóry. K narušení této rovnováhy přispívá nesprávná výživa, potraviny bohaté na konzervační látky, nedostatek pohybu, či užívání antibiotik. Jaká je zdravá strava pro střevo? Zabezpečení vyvážené střevní flóry dosáhneme konzumací potravin s bohatým obsahem probiotických bakterií (fermentované mléčné výrobky, kvašené okurky, fermentovaná sója, kyselé zelí). Obnovit střevní flóru navíc můžeme i pomocí doplňků výživy obsahujících nejméně 10 - 12 různých bakteriálních kmenů. Nejlepší je užívat je současně s výše uvedenými potravinami. Základem zdravého tlustého střeva je tedy užívání kvalitních probiotik, zdravá strava a pravidelný pohyb.

K čemuž je potřebná vláknina?

K dosažení a udržení zdravého tlustého střeva je kromě probiotik důležitá i vláknina. Působí ve střevech jako přírodní čistič, očišťuje stěny střev, doslova vymete jedy, škodlivé usazeniny a případné parazity, žijící ve střevním systému, čímž se obnoví správná absorpce živin.
Jejím dalším přínosem je schopnost navázat na sebe přebytečný cholesterol a tak přispívá ke zdraví kardio-vaskulárního systému.
Vláknina s prebiotickými vlastnostmi působí také jako nejdůležitější potrava probiotik. Pokud přijímáme dostatek vlákniny, napomáháme tím rychlejšímu množení prospěšných bakterií, které zároveň snižují množství škodlivých mikroorganismů, čímž se obnoví rovnováha střevní flóry.
V závislosti na tom, zda jde o
ve vodě rozpustnou nebo nerozpustnou vlákninu, je účinným pomocníkem při odstranění zácpy nebo průjmu. Kromě toho podporuje i hubnutí a pomáhá udržet si optimální hmotnost.

Jak může pomoci Symbiotikum?

Pokud je naším cílem dosažení a udržení zdravého tlustého střeva, vyplatí se vyzkoušet jakoukoli dostupnou metodu. Kromě již uvedených způsobů existuje však jedno komplexní a zároveň jednoduché řešení. Tím je užívání výživového doplňku Symbiotikum, které obsahuje vyvážené množství probiotik a prebiotik současně. Samozřejmě i během užívání symbiotík dodržujme pravidla zdravého životního stylu: dopřejme si pravidelný pohyb denně alespoň půl hodinu, vylúčme ze stravy, nebo alespoň minimalizujme příjem bílého cukru, bílé mouky, vyhněme se syceným osvěžujícím nápojem, polotovarům a hotovým jídlům. Blahodárné účinky pocítíme již brzy!

Související články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.